Elavult az Országos Képzési Jegyzékre (OKJ) épülő rendszer, ezért olyat alakítanak ki helyette, amely jobban igazodik a gazdasági környezethez.
A korábbi hírekkel ellentétben mégsem megújítja az OKJ-s képzési rendszert a kormány, hanem egy teljesen újat, korszerűbbet és hatékonyabbat állít fel helyette – írja a Magyar Nemzet. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az ágazat szereplőivel folytatott egyeztetésen során jutott arra, hogy ez a jó megoldás.
Az új rendszer két részből fog állni – olvasható a lapban.
- Lesznek az alapszakmák, amelyeket iskolarendszerben, tehát az ötéves technikumban és a hároméves szakképző iskolákban lehet majd megtanulni.
- A másik csoportot a rugalmasabb kereteket biztosító, rövidebb idejű, speciális szaktudást nyújtó szakmai képesítések alkotják, amelyeket kizárólag felnőttképzésben lehet oktatni.
Az alapszakmák száma a jelenleginél alacsonyabb lesz, nagyjából 180. Azt pedig, hogy mit lehet majd tanulni, a gazdasági szereplők közreműködésével létrejött ágazati készségtanácsok bevonásával alakítják ki.
Átalakított szakképzések: 2020-tól kevesebb OKJ-s képzés lesz, drágábban?
A jelenlegi 766-ról 200 alá csökkentenék az OKJ-képzésben szerezhető szakmák számát 2020-tól.
A felnőttképzéseket, specializációkat azonban nem fogják korlátozni, hiszen a gazdaság, illetve a munkaerőpiac igényeinek megfelelően dinamikusan változhat, hogy mikor milyen képzések indítására van szükség – derül ki a cikkből.
A lapnak Pölöskei Gáborné, a szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár azt mondta, hogy a jövőre bevezetendő új szisztéma jobban igazodik majd a gyorsan fejlődő gazdasági környezet igényeihez.
Tetszett a cikk? Iratkozz fel hírlevelünkre |
Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre. |