Diákok az emelt szintű matekérettségiről: "teljesen más típusú feladatok voltak, mint az előző években" Érettségi-felvételi
Eduline

Diákok az emelt szintű matekérettségiről: "teljesen más típusú feladatok voltak, mint az előző években"

Véget ért az emelt szintű matematikaérettségi is. Diákok osztották meg tapasztalataikat az Eduline-nal. Második rész.

Tudósításunkat itt találjátok a matekérettségiről.

Alapvetően korrekt feladatokat kaptak az érettségizők matekból.

Itt találjátok a középszintű matekérettségi, itt pedig az emelt szintű matekérettségi hivatalos megoldását.

Zoltán számára az érettségi nehezen indult: "bele kellett lendülnöm, legfőképp a valószínűségszámítástól és a kombinatorikától tartottam, amik halmozottan szerepeltek is, sajnos minden feladatban volt 1-1, így nem tudtam kikerülni, de összességében jól sikerült" - mondta Zoltán az Eduline-nak.

A 2019-es matekérettségire készültök?

Ha emelt szintű matekérettségire jelentkeztetek, ezt a kurzust nektek ajánljuk: az emelt szintű szóbeli tételeket nézhetitek át 26 leckén keresztül. Ha kérdésetek lenne, akkor az oktató szívesen válaszol az általános és kurzushoz kapcsolódó kérdéseitekre is. Ha szeretnétek gyakorolni az utolsó hónapban, a kurzus áráról és a részletekről bővebben itt olvashattok.

Ha a középszintű matekérettségin a négyes vagy az ötös a cél, ezt a harmincrészes videós sorozatot ajánljuk (az áráról és a részletekről itt találtok bővebb infót). Ebben a videósorozatban tíz részen keresztül (a részek kb. 25-30 percesek) gyakorolhatjátok a 2-3 pontos érettségi feladatokat, amelyeknek a megoldása elegendő lehet ahhoz, hogy meglegyen a kettes. Azoknak pedig, akik a hármast-négyest találják reális célnak, ezt az online kurzust ajánljuk.

"Nekem éppenhogy sikerült befejeznem, de átnézni már nem tudtam" - írta Gyöngyvér, hozzátéve: "a feladatsort összességében az eddigieknél picit nehezebbnek mondanám a szokatlan feladatok miatt. Az eddigi évekhez képest sok gráfos feladat volt, a választhatók között is több volt, így nem lehetett kikerülni. Ez azért kellemetlen, mert a régi fajta függvénytáblázat (a sárga, ami a többségnek van) nem tartalmaz gráfokat".

"Többször kellett állítást bizonyítani pl. háromszöggel kapcsolatban. Sorozatok is több feladatban szerepeltek, ezenkívül volt törtes egyenlőtlenség és statisztika is. A választhatókban volt koordinátageometria, sok valószínűségszámítás, hosszú szöveges feladat alapján, szélsőértékszámítás és integrálás is. Meglepő módon nem volt semmi térgeometria, trigonometria, logaritmus, exponenciális kifejezés, pedig ezek mindig szerepelni szoktak" - mesélte Gyöngyvér.

Anna nagyon csalódott: "számomra nagyon nehezen mentek a feladatok, pedig a gyakorlások alapján számítottam egy 70-80%-ra de örülök, ha az 50% meglesz. Teljesen más típusú feladatok voltak, mint az előző években" - mondta.

"Több időt vett igénybe a feladatok értelmezése, mint a megoldása" - mesélte Rebeka, hozzátéve: "aránytalannak gondolom, hiszen az első feladat szerintem még középszinten is könnyűnek számít, de például más feladattal majdnem egy órát töltöttem el. 18-an írtuk egy teremben, ebből ha jól emlékszem, 2 diák tudta időben befejezni, mert annyira munkásak, hosszúak voltak a feladatok."

Ilyen témakörökről kaptak feladatokat a diákok a középszintű matekérettségi első, 45 perces részében.

Magabiztos függvénytáblázat-használattal meg lehet szerezni a kettest a középszintű matekérettségin.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat. A 2018-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Különösen nehéz volt az emelt szintű matekérettségi: sokan be sem tudták fejezni a feladatokat

Az emelt szintű matekérettségi is véget ért. Diákok számoltak be az Eduline-nak tapasztalataikról. Folyamatosan frissülő tudósításunkat itt találjátok a matekérettségiről. Alapvetően korrekt feladatokat kaptak az érettségizők matekból. "Se deriválás, se integrálás, se határérték, de még csak exponenciális vagy logaritmusos egyenlet sem volt" - mesélte Gréta az Eduline-nak küldött emailjében.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.