Pénteken a németvizsgával zárul a tavaszi érettségi szezon első hete. A nehezét már letudtátok, lazítani azonban még nem lehet: összegyűjtöttük, hogy milyen hibákkal lehet a legtöbb pontot veszíteni az írásbeli németérettségin.
A középszintű németérettségi megoldására 180 percet kaptok: a négy részből álló vizsgán az olvasott szöveg értésére 60 percet, a nyelvhelyességi feladatokra és a hallott szöveg értésére 30-30 percet, míg az íráskészséget mérő rész megoldására 60 percet kaptok.
Emelt szinten a vizsga 240 perces, ugyanolyan részekből áll, mint a középszintű, a feladatok megoldására fordtható idő azonban több: a négy vizsgarész sorrendben 70, 50, 30, illetve 90 percig tart.
A középszintű vizsga az A2-B1-es, az emelt szintű a B2-es szintnek felel meg, minden vizsgarésznél legalább 12 százalékot kell elérnetek ahhoz, hogy behívjanak a szóbeli érettségire. Itt találjátok az előző évek középszintű feladatsorait.
Erre kell odafigyelni a vizsgán
Bármennyire is triviálisnak tűnik, fontos: alaposan el kell olvasni a feladat leírását. Az eduline által megkérdezett szaktanárok szerint a vizsgázók egy része csak átfutja az utasítást, emiatt hibázik.
Ha például a megadott szöveg alapján egy táblázatban be kell ikszelni, hogy melyik szereplőre melyik állítás vonatkozik, akkor pontosan annyi ikszet kell tenni, ahányat az utasítás kér - ha ugyanis kettővel több rubrikát ikszeltek be, eleve két pont mínuszból indultok. Amennyiben igéket kell a szövegbe helyezni, át kell gondolni azt is, milyen igeidőt használtok, és azt is, hogy vajon egy melléknévi igenév illene-e a mondatba.
Leginkább a hallás utáni szövegértésnél kell jól gazdálkodni az idővel. Ha a hanganyag alapján kérdésekre kell válaszolni, nem kell azonnal az egész választ leírni, először elég egy kulcsszó, amit a két meghallgatás közötti szünetben ki tudtok egészíteni. Könnyen elveszíthetitek ugyanis a fonalat, nem tudtok majd a szövegre figyelni, ha a teljes mondatot leírjátok.
Az íráskészséget mérő feladatsorban is vannak buktatók. Tipikus hiba, hogy az érettségizők azonnal a szempontokat olvassák el, és nem értelmezik magát az utasítást, pedig itt fontos, hogy ki, milyen szituációban és kinek ír.
Nem kell mindent kiszótárazni
Nyomtatott szótárt csak az utolsó, íráskészséget mérő résznél lehet használni. Nem érdemes telezsúfolni a szöveget idegen szavakkal, mert sok időt veszíthettek a szótárazással. Fontos: saját szótárat vigyetek a vizsgára, az iskola nem köteles biztosítani példányokat.
Feladatsorok és megoldások az eduline-on |
Az eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat. És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek. Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, iratkozzatok fel hírlevelünkre, vagy lájkoljátok Facebook-oldalunkat. Az érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket. |
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |