2012. október. 30. 18:15 Varga Laura Utolsó frissítés: 2012. október. 30. 18:57 Érettségi-felvételi

"A frontális oktatás már nem csodaszer" - a Mérnök Színház budapesti előadásán jártunk

A Zrínyi Miklós Gimnázium tanulói láthatták először a fővárosban azt a rendhagyó színházi előadást, amely a mérnöki pályáról és az abban rejlő lehetőségekről szól. Lady Gaga, Merlin varázsló és egy különleges magyar találmány nyomában.

 „Az előadás kettős szerepet lát el. Fontos, hogy bemutassuk a mérnöki pályát, ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy a gyerekek így színházba mennek” – mondta az eduline-nak Jordán Tamás, a szombathelyi Weöres Sándor Színház igazgatója, aki megvalósította a Pannon Novum Nyugat-dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség ötletét, miszerint a pályaválasztáshoz nemcsak információkat kell adni, hanem „érzelmi impulzusokat is”. Vagyis meg kell mutatni, hogy milyen karriert és előnyöket tartogat a mérnöki munka - erről szól a Mérnök Színház.

Mérnök Színház
A színpadon Merlin varázsló és mérnöknek tanuló Jancsi komoly feladatot kap. A hozzájuk érkezett űrlényeknek, a Xanaxoknak kell megtanítani újra a „mérnöki gondolkodást”. Jancsi barátai, akik kommunikáció és andragógia szakra akarnak jelentkezni, illetve a valóságshow-k világába szeretnének betörni, meglátogatják Jancsit, így ők is megtudják, hogy már Erdei Zsolt, Lady Gaga és Robert Pattinson is a mérnöki pálya felé kacsingat. A barátok később megépítik a magyar találmányt, a Moveo összecsukható robogót, ami ráébreszti őket arra, hogy a mérnöki munka tele van kihívásokkal. Mivel az előadásban egyszerre van jelen a film és a színház, a modern színpadkép közelebb hozza a színházat a tizenévesekhez.

A darabot tavaly mutatták be, később pedig országos turnéra indultak a színészek, néhány napja – Budapesten elsőként – a Zrínyi Miklós Gimnázium diákjai nézhették meg az előadást a Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központban. Edényi László, a gimnázium igazgatója szerint ma másképp kell tanítani, mint tíz-húsz éve. „A frontális oktatás a diákokra nem úgy hat, mint régen. Egyre több inger éri őket, így az iskola könnyen unalmassá válhat számukra. Ezért kell őket kirándulásokra, múzeumba vinni, vendégelőadókat hívni, hogy élményeket szerezhessenek” – mondta.

„Már egy power pointos diavetítés is csodákat tud tenni az órán” – tette hozzá Kertész Gabriella, a Zrínyi Miklós Gimnázium matematika-informatika szakos tanár, aki szerint az előadás elsősorban a 13-17 éveseknek szól.

Kertész Gabriella szerint a műszaki és a természettudományi képzések népszerűtlenségének egyik oka, hogy a diákok elhiszik: ők nem „reálosok”. „Eldöntik, hogy nekik ez nem megy, és kész. Ezen nagyon nehéz változtatni, teljesen bezárkóznak. Ezért fontosak az ilyen előadások vagy a vendégelőadók meghívása” – mondta a pedagógus, hozzátéve: így esélyt adnak arra, hogy a diákok rájöhessenek: a természettudományos tantárgyak is lehetnek érdekes.

A X. kerületi gimnázium egész évben kiemelten foglalkozik a természettudományos pályákkal, a tél végén tematikus napokat is tartanak. „Idén a közlekedést választottuk, így valamennyire minden tantárgy tanmenete eköré épül a témanapokon” – mondta.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.