Júniusban véget érnek a szóbeli érettségi vizsgák is: mit kell tenni, ha úgy gondoljátok, nem alulpontozták a vizsgátokat? Kihez fordulhattok? Újabb olvasói kérdésre válaszoltunk.
Az írásbeli vizsgáim jól sikerültek, a szóbelitől viszont félek, mert az egyik tanár pikkel rám. Kihez fordulhatok, ha direkt nem ad jó jegyet?
Az érettségi vizsga vizsgabizottságának döntése ellen az érettségi vizsga eredményének kihirdetését követő öt napon belül nyújthattok be fellebbezést/törvényességi kérelmet, jogszabálysértésre hivatkozva. Ha még nem vagytok 18 évesek, a kérelmet a gondviselőtök adhatja be.
Természetesen, ha a szóbeli vizsgán szabálytalanságot tapasztaltok, a helyszínen is jelezhetitek. Az írásbeli dolgozatokat június 4-én nézhettétek meg az iskolákban, illetve - emelt szintű vizsga esetén - a kormányhivatalokban, észrevételt a következő munkanap végéig - tizenhat óráig -, igazolási kérelmet pedig további egy napig adhattatok be.
A fellebbezésnek/törvényességi kérelmet tetszőleges formában, géppel vagy kézzel írt papíron is benyújthatjátok, fizetni nem kell érte. Azokat az indokokat kell tartalmaznia, amelyek igazolják, hogy jogszabálysértés történt.
A kérelmet a vizsgát szervező intézmény igazgatójának kell eljuttatni, de a területileg illetékes megyei, fővárosi kormányhivatalnak kell címezni. Az igazgató elküldi a kérelmet a kormányhivatalnak, ahol három munkanapon belül elbírálják, majd a döntést visszaküldik az igazgatónak, aki értesíti a vizsgázót.
Ha a kérelmet elfogadják, az érettségi bizonyítványt megsemmisítik, és újat állítanak ki helyette. Ha nem értetek egyet a döntéssel, harminc napon belül kérhetitek a határozat bírósági felülvizsgálatát a közigazgatási ügyekben eljáró területileg illetékes megyei vagy fővárosi bíróságnál.
Tájékoztatást az [email protected] címen vagy telefonon a fővárosi és megyei kormányhivatalokban, illetve az Oktatási Hivatal Közoktatási Programok Főosztályán (+36 1 374 2382) kérhettek. Az érettségivel kapcsolatos összes cikkünket itt találjátok.