Milyenek lesznek a ponthatárok a jogászképzéseken? Érettségi-felvételi
Eduline

Milyenek lesznek a ponthatárok a jogászképzéseken?

Július 24-én kiderül, ki jut be az egyetemekre, főiskolákra: mire számíthatnak azok, akik jogászképzésre jelentkeztek? Hány pontot kell összegyűjteni az állami ösztöndíjas helyhez? Megnéztük, milyenek a ponthatárok idén, és milyenek voltak 2012-ben.

A jogászképzés egyike annak a tizenhat szaknak, amelyeken központilag, már januárban meghatározták a ponthatárokat: aki ezt eléri, és belefér az intézményi kapacitásba, államilag támogatott formában kezdheti meg tanulmányait. A teljes listát itt nézhetitek meg. Drasztikusan visszaesett a kommunikáció szakra jelentkezők száma: a részleteket itt találjátok.

Azoknak, akik állami ösztöndíjas osztatlan jogászképzésre szeretnének bekerülni, az idén legalább 465 pontot kell elérniük: 2012-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetemen  467, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen pedig 455 volt a ponthatár. Tavaly csak ez a két intézmény kapott állami ösztöndíjas helyeket: ötven-ötvenet, szemben 2011-gyel, amikor még 800-an kezdhették meg tanulmányaikat ösztöndíjas jogászképzésen.

A jelentkezők száma egyre csökken: míg 2011-ben 6328-an (első helyen 4585-en), 2012-ben már csak 4102-en (első helyen 2995-en), az idén pedig mindössze 3278-an (első helyen 2485-en) jelölték meg a felvételi lapon az osztatlan jogászképzést.

Az önköltséges képzési forma ponthatára tavaly az ELTE-n 350, a Miskolci Egyetemen 252, a győri Széchenyi István Egyetemen pedig 242 pont volt. A Pázmány, a Debreceni Egyetem, a Károli Gáspár Református Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem képzésére 240 ponttal lehetett bekerülni.

Milyenek lesznek a ponthatárok 2013-ban?

A gazdasági szakokról itt, a társadalomtudományi képzésekről pedig itt olvashattok.

Hogyan dől el, ki jut be a felsőoktatási intézményekbe? Összefoglalónkat itt találjátok.

Valószínűleg kevesen fognak állami ösztöndíjas helyet szerezni a munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási alapképzésen is: a szak ponthatárát 425-ben határozták meg, 2012-ben azonban ennél mindenhol jóval kevesebb pontra volt szükség. A Miskolci Egyetem állami ösztöndíjas képzéséhez 325, az önköltségeshez 243 pontot kellett szerezni. A Szegedi Tudományegyetemen 336, illetve 240 pontnál húzták meg a határt.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.