Kétrészes cikksorozatunkban az elmúlt évek tíz legnépszerűbb alap- és osztatlan képzését mutatjuk be: ma a mérnökinformatikus, a műszaki menedzser, a pénzügy és számvitel, a pszichológia, valamint a turizmus-vendéglátás szakról olvashattok.

Mérnökinformatikus alapszak

Az informatikai képzési területhez tartozó szakon elsajátíthatjátok az információs rendszerek és szolgáltatások telepítéséhez és üzemeltetéséhez, valamint a rendszerek programjainak tervezéséhez, fejlesztéséhez szükséges ismereteket, gyakorlati módszereket, a szoftverfejlesztési metodikák alkalmazását, valamint a fejlesztési eszközök használatát. A diploma megszerzésével programozó, informatikus mérnök, alkalmazásadminisztrátor, rendszerszervező vagy gyártástámogató informatikus, esetleg szoftver- vagy alkalmazásfejlesztő munkakörökben helyezkedhettek el, a friss diplomások átlagos fizetése havi bruttó 272 ezer forint. További részletekért kattintsatok a Diplomán Túl szakismertetőjére.

Műszaki menedzser alapszak

A műszaki területhez tartozó alapszak a műszaki és gazdasági képzéseket egyesíti, az innen kikerülő friss diplomások feladata, hogy a hagyományos mérnöki, műszaki tervező- és innovációs tevékenységek eredményeit versenyképessé tegyék, közreműködjenek a vállalkozások, vállalatok alapításában, működtetésében, irányításában, projektek kidolgozásában, megvalósításában. Önkormányzatok, ipari kisszervezetek, vállalati részlegek, gazdasági szervezetek műszaki, mérnöki tevékenységét felügyelhetik, irányíthatják. A szakról kikerülő pályakezdők átlagosan havi bruttó 250 ezer forintot keresnek. A részleteket itt olvashatjátok.

Pénzügy és számvitel alapszak

Az alapszakon négy specializáció közül választhattok: pénzügyi, számviteli, biztosítási, valamint vállalati menedzsment. Megtanuljátok többek közt a pénzügyi, befektetési, finanszírozási, beruházási döntések előkészítését, a hitelkérelmek, pályázatok, mérlegbeszámolók elkészítését, vagyoni és üzleti működésre vonatkozó beszámolók összeállítását, megismeritek a magyar adórendszert. Friss diplomásként pénzügyi vagy számviteli ügyintézőként, adótanácsadóként, könyvelőként vagy mérlegképes könyvelőként, esetleg bérelszámolóként vagy anyagnyilvántartóként helyezkedhettek el. A szakon végzettek átlagos jövedelme havi bruttó 229 ezer forint. A részletekért kattintsatok ide.

Pszichológia alapszak

A bölcsészettudományi területhez tartozó alapszakon viselkedéselemző képesítést szerezhettek, a pszichológus megnevezést csak a mesterképzés elvégzésével használhatjátok, épp ezért nem meglepő, hogy a szakon végzettek továbbtanulási aránya igen magas, 85 százalék. A végzettek pályaorientációs vagy munkaügyi tanácsadóként, mediátorként, pszichológiai asszisztensként, trénerként helyezkedhetnek el, valamint klinikai szakpszichológus, családterapeuta, gyerekpszichológus, iskolapszichológus vagy sportpszichológus mellett végezhetnek asszisztensi munkát. A friss diplomások átlagos keresete havi bruttó 145 ezer forint. A részleteket itt találjátok.

Turizmus-vendéglátás alapszak

Az alapszakon megtanuljátok a szállásadás, vendéglátás, utazásszervezés és rendezvényszervezés alapjait, megismeritek a Magyarországon igénybe vehető turisztikai szolgáltatások működését, valamint a sikeres vállalatműködtetés módszereit, ezzel pedig alkalmassá váltok arra, hogy például szállodai vagy vendéglői üzletvezetőként, idegenforgalmi ügyintézőként vagy utazásszervezőként, szállodai recepciósként, esetleg éttermi vagy rendezvényigazgatóként helyezkedjetek el. A diploma megszerzéséhez egy felsőfokú vagy két középfokú nyelvvizsga szükséges, a friss diplomások átlagos fizetése havi bruttó 177 ezer forint. További információkért kattintsatok ide.

Cikksorozatunk első részében az ápolás és betegellátás, a gazdálkodási és menedzsment, a gépészmérnöki, a jogász, valamint a kereskedelem és marketing szakról olvashattatok. A 2015-ös felvételivel kapcsolatos legfrissebb cikkeinket itt találjátok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.