Középiskolai felvételi: mikor és hogyan lehet benyújtani a méltányossági kérelmet? Érettségi-felvételi
Gál Luca

Középiskolai felvételi: mikor és hogyan lehet benyújtani a méltányossági kérelmet?

Számos középiskolába az általános felvételi eljáráson kívül is jelentkezhetnek azok a diákok, akik a központi írásbeli eredményeik alapján egyik megjelölt intézménybe sem nyertek felvételt.

Cikkünket frissítettük, mivel korábban forrásmegjelölés nélkül vettük át a sulinavigator.hu tartalmát.

Az iskolák sok esetben fenntartanak plusz helyeket az újonnan induló osztályaikban, amelyekre az eredmények kihirdetése után rendkívüli felvételi eljárás során lehet jelentkezni – írja a sulinavitagor.hu, ahol összegyűjtötték a méltányossági kérelemmel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Az oldalukon a középiskolai felvételivel kapcsolatos témákról további információkat is találtok.

Mikor nyújtható be a kérelem?

A szabad férőhellyel rendelkező intézmények listáját az Okítási Hivatal májusban teszi közzé, amit a KIFIR oldalán lehet majd megtekinteni. A közzététel után érdemes minél hamarabb beadni a méltányossági kérelmet.

A kérelem akkor nyújtható be, ha a felvételiző diákot az általa megjelölt iskolák egyikébe sem vették fel, illetve a felvételi alatt nem történt jogszabálysértés. Az utóbbi esetben jogorvoslatért kell fordulni az iskola fenntartójához.

Fontos azonban tudni, hogy a kérelem leadására nem minden iskolában van lehetőség. Emellett a már benyújtott méltányossági kérelmeket az intézmények indoklás nélkül is elutasíthatja. Ezért a benyújtás előtt érdemes az adott intézménynél tájékozódni a folyamat menetéről.

A kérelmet több iskolába is be lehet nyújtani, minden esetben az iskola igazgatójának címezve.

Mit kell beleírni?

A kérelemnek nincsen hivatalos formanyomtatványa, így ezt a benyújtónak kell összeállítania.

Az elbíráslás során nem a felvételin elért eredményeket veszik figyelembe, hanem a jelentkező egyedi szempontjait. A sulinavigator.hu szerint ezért érdemes az objektív érvek mellett szubjektív indokokat is felsorolni. A tanuló iskolai tanáraitól is lehet ajánlást kérni, amit a kérelembe bele lehet tenni.

Érdemes a kérelem mellé csatolni a középiskola elutasító határozatát, és az iskolai jelentkezési lapot, abban az esetben, ha a tanuló a rendes felvételi eljárás során is jelentkezett az intézménybe. A központi írásbeli vizsga eredményéről kiállított értékelő lapot és a bizonyítványok másolatát is lehet hozzá mellékelni.