Egyetemi felvételi 2024: így számolhatjátok ki az Eduline megújult kalkulátorával a pontjaitokat Érettségi-felvételi
Kurucz Tünde

Egyetemi felvételi 2024: így számolhatjátok ki az Eduline megújult kalkulátorával a pontjaitokat

2024-ben változnak a pontszámítási szabályok az egyetemi felvételin. Az egyik legfontosabb módosítás, hogy a középszintű érettségi pontban kevesebbet ér, mint az emelt szintű, és az intézmények a többletpontokról saját hatáskörben dönthetnek. Az Eduline új kalkulátorával ti is kiszámolhatjátok a pontjaitokat.

Felvételi pontszámítás 2024

A felvételi pontokat továbbra is 500 pontos rendszerben számolják, amely a következőképpen alakul:

  • Középiskolai eredmények 200 pont
  • Érettségi eredmények 200 pont
  • Intézményi pontok (korábban többletpontok) 100 pont

Fontos, hogy 2024-ben is lehet duplázni az érettségi pontokat, ha a középiskolai eredményeitek egy kicsit gyengébben sikerültek. Jó, ha tudjátok, hogy mindig a számotokra legkedvezőbb módon fogják számolni a pontjaitokat. Ebben segít nektek az Eduline megújult pontszámító kalkulátora, amit ezen a linken érhettek el.

A legfontosabb tudnivalók a 2024-es felsőoktatási felvételiről

Mivel egyetemenként, sőt karonként, szakonként is eltérő lehet, hogy milyen tárgyat számítanak bele a középiskolai eredményekre, vagy feltételként írják-e elő az emelt szintű érettségit, ezért a kalkulátorral mindenegyes megjelölt szak esetében külön nézzétek meg a pontjaitokat.

Középiskolai eredmények számítása 2024 – 200 pont

A kalkulátorba először a tizenegyedikes évvégi és a tizenkettedik évvégi középiskolai eredményeiteket kell beírnotok az alábbi tárgyakból:

  • magyar nyelv és irodalom
  • történelem
  • matematika
  • egy legalább két évig tanult választott idegen nyelv (vagy nemzetiségi nyelv és irodalom)

Hogy az egyetem mit fogad el a középiskolai eredmények esetében ötödik tárgyként, szakonként eltérő lehet, ezért kitöltés előtt olvassátok el a felvételi tájékoztatóban.

Érettségi pontok számítása 2024 – 200 pont

A felvételi pontszámítás másik felét az érettségi pontok teszik ki. 2024-től az egyetemek maguk határozzák meg, melyik az a két tárgy, aminek az eredményét figyelembe veszik, és azt is előírhatják, hogy az adott tárgyból a felvételhez milyen szintű érettségit kérnek. Ez a középiskolai eredményekhez hasonlóan karonként, szakonként változhat.

Például a Semmelweis Egyetemen általános orvosi szakához kötelező érettségizni a biológia mellett fizikából  vagy pedig kémiából. Az érettségi követelményként megjelölt tárgyak mellé a kalkulátorban tegyetek csillagot.

Ha a magyar, a matek, a történelem vagy egy idegen nyelv a kötelező felvételi tárgy, akkor ezeket csillagozzátok. Ha nem vagy csak egy tárgyat jelöl meg az adott szakon felvételi követelményként a felsőoktatásai intézmény, akkor a másik csillagot mindig a legjobb eredményetekhez tegyétek a kalkulátorban.

Az egyetemek saját maguk dönthetik el azt is, hogy milyen tárgyat fogadnak el ötödik vizsgatárgyként. Például hiába érettségiztek énekből, ha ezt az adott egyetem nem fogadja el.

A kalkulátorban azt is be tudjátok jelölni, hogy középszinten vagy emelt szintén érettségiztek a tantárgyból. Ez azért fontos, mert a sikeres középszintű érettségi vizsga százalékos eredményének mindössze kétharmadát kaphatjátok meg, míg az emelt szintű vizsga százalékos eredményét továbbra is százszázalékban számolják.

Például egy 87 százalékos középszintű magyarérettségiért a diák csak 58 pontot kap, míg ha ugyanennyit teljesít az emelt szintű érettségin, akkor 87-et.

Intézményi pontok 2024

Mivel az egyetemek maguk dönthetik el, hogy egyes szakokon mire adnak többletpontot és mire nem, ezért a kalkulátor a pontjaitokhoz ezeket nem adja hozzá, ezt nektek kell manuálisan megtenni. A nagyobb egyetemek többletpontjait viszont az alábbi cikkeinkben összegyűjtöttük:

Intézményi pontok számítása 2024