A 6 osztályos gimnáziumba jelentkező diákok 65 százaléka nulla pontot kapott erre a feladatrészre a 2023-as központi írásbeli felvételin.
Az Oktatási Hivatal minden évben közzéteszi a központi középiskolai felvételi feladatsorait, megoldókulcsait és az ehhez kapcsolódó statisztikákat. Ezekből kiderül, hogy a 6 osztályos gimnáziumba készülők magyar feladatlapjában a 10. feladat D pontjára a diákok 65 százaléka az elérhető kettőből nulla pontot kapott. 11 százaléka pedig csak egyet. A maximális 2 pontot a felvételizők csupán 23 százaléka szerezte meg.
A javítási útmutatóból kiderült, hogy a tizedik feladat a 45 perces magyar írásbelin a fogalmazás írása volt. A D pont pedig a szöveg hosszúságára és a helyesírásra adható pontszámokat jelölte.
Csak az kaphatta meg a maximális 2 pontot, akinek a szövege legalább 8 mondatból állt, és maximum egy esetben fordultak elő az alábbi helyesírási hibák:
- egy hiba a közhasználatú szavak egybeírásának terén vagy
- egy hiba a magánhangzó hosszúságának jelölésénél vagy
- egy elválasztási hiba vagy
- egy mondatkezdő nagybetű tévesztése vagy
- egy ékezet hiánya vagy
- legfeljebb két betűtévesztés vagy betűcsere
1 pont járt:
- ha a fenti helyesírási hibatípusok közül legfeljebb kettő volt a szövegben szintén legfelebb kettő központozási hiba mellett
- ha hibátlan volt a szöveg, de 3-5 központozást elrontott a diák
- igekötős igék helytelen írásmódja,
- névutós főnevek egybeírása,
- j-ly tévesztése,
- tagadószók egybeírása egy másik szóval,
- mássalhangzó-hosszúság tévesztése
- tulajdonnév kezdőbetűjének,
- írásban nem jelölt hasonulás és összeolvadás jelölésének tévesztése;
Vagy ha a 2 pontnál ismertetett helyesírási hibákból 3 vagy több fordult elő a szövegben, vagy ha 6-nál több központozást hibázott a tanuló, illetve ha a fogalmazás nyolcnál kevesebb mondatból állt.
A középiskolai felvételiről részletesen ebben a cikkünkben írtunk: