Számolgatnátok a felvételi pontjaitokat? Használjátok a pontszámító kalkulátorunkat Érettségi-felvételi
Székács Linda

Számolgatnátok a felvételi pontjaitokat? Használjátok a pontszámító kalkulátorunkat

Már tudjátok az írásbeli érettségik eredményeit, zajlanak az emelt szintű szóbelik és hamarosan túl lesztek a középszintű szóbeli vizsgákon is. Mutatjuk, hogyan használhatjátok az Eduline pontszámító kalkulátorát, ha már most a pontjaitokat számolgatnátok.

Mindenek előtt a legfontosabb tudnivaló, hogy idén már van néhány változás a pontszámításban. A három legfontosabb, ami biztos, hogy mindenkit érint, hogy idén már az alapképzésre és osztatlan képzésekre jelentkezőknek általános felvételi követelményként

  • nem kötelező legalább egy emelt szintű érettségi vizsgát tenniük, ezért
  • az érettségi követelmények esetében bizonyos szakoknál az egyetemek elfogadhatnak középszintű érettségit is az emelt szintű helyett, továbbá
  • megszűnik a jogszabályi minimumponthatár, ami eddig alapképzésen és osztatlan képzésen 280, felsőoktatási szakképzésen 240 és mesterképzésen 50 pont volt.
Ami viszont nem változik, hogy a pontjaitokat idén is a tanulmányi pontok, érettségi pontok és a többletpontok tehetik ki, így értelemszerűen a kalkulátorunkba is ezeket kell beírnotok. Figyeljetek azonban arra, hogy az Eduline kalkulátora az alap- és osztatlan felvételi szabályai szerint készült, ezért akkor ne használjátok, ha mesterképzésre vagy felsőoktatási szakképzésre jelentkeztek, erre ugyanis a Felvi kalkulátora alkalmas.
Ugyanez a helyzet akkor is, ha orvosi, fogorvosi vagy állatorvosi képzésre jelentkeztek, hiszen ebben az esetben eggyel több tantárgyból kellett érettségiznetek, amit a mi kalkulátorunkba nem tudtok beírni, és akkor is, ha olyan szakra felvételiztek, ahol a gyakorlati vizsga eredménye alapján számolják a pontszámot, esetleg a diplomátok minősítése alapján kéritek a pontszámítást.
Alap vagy osztatlan képzésre jelentkeztem, miket kell beírni?

Érdemes először a tanulmányi eredményeiteket beírni az Eduline kalkulátorába. Ezekkel legfeljebb 200 pontot szerezhettek, aminek egyik felét a középiskolai osztályzatok adják: a magyar nyelv és irodalom, a történelem, a matematika, valamint egy legalább két évig tanult idegen nyelv (vagy nemzetiségi nyelv és irodalom) és egy - szintén legalább két évig tanult, vagy két, legalább egy évig tanult - természettudományos tantárgy. Ilyenkor az utolsó két év osztályzatait adják össze, majd szorozzák meg kettővel.
A tanulmányi pontok másik felét (vagyis a második 100 pontot) az érettségi átlageredményéből számolják. Ilyenkor a négy kötelező (magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, idegen nyelv) és egy szabadon választott érettségi vizsgatárgy százalékos eredményeinek átlagát kerekítik. A kalkulátorban az érettségi eredményeiteket százalékban kell megadnotok, azt az értékelést tehát, amit a vizsgátokra kaptatok. Mivel még nincs meg a teljes vizsgátok eredménye, hiszen a szóbelik hátra vannak, számolhattok egyelőre az írásbeli pontjaitokkal, de a tudásotok alapján akár azt is megtippelhetitek, hogy egy jól sikerült szóbeli hány százalékkal emelhet a pontjaitokon.
Ha ezekkel megvagytok, a a harmadik oszlopban feltétlen jelezzétek, mely tantárgyból tettetek emelt szintű vizsgát, hiszen 45 százalékos eredmény felett ezért többletpontokat kaphattok. Az emelt szintű érettségivel szerezhető többletpontokról itt olvashattok bővebben.
Szintén fontos, hogy a választott érettségi esetében nézzétek meg, hogy a kiválasztott szakon melyek a kötelező vagy választható érettségi tárgyak. Ha több olyan tárgyat is megjelöl az egyetem, amiből érettségiztek, válasszátok ki a két legjobb eredményűt, hiszen értelemszerűen ezekre kaphatjátok a legtöbb pontot. Ezt a két tárgyat jelöljétek meg az Eduline kalkulátorának negyedik oszlopában, ami a "Választott" nevet viseli. Erre kapjátok a megszerezhető 500 pontból a tanulmányi eredmények után a második 200 pontot, amit a kiválasztott két érettségi tárgy százalékos eredményeiből számolnak ki.
Ha ezekkel készen vagytok, jöhetnek a többletpontok, amit kaphattok többek között nyelvvizsgára, verseny- és sporteredményekre, szakképesítésre, felsőfokú szakképzésre, de járnak pontok tartós betegségre, hátrányos helyzetre és gyermeknevelésre is. A megszerezhető többletpontokról korábban ebben a cikkünkben írtunk.

Az Eduline kalkulátora viszont azt nem tudja ellenőrizni, hogy a kiválasztott képzésen milyen végzettségeket, illetve versenyeredményeket fogadnak el, ezért ezeket csak akkor pipáljátok be, ha ebben a táblázatban már megnéztétek, hogy valóban jár érte pluszpont a képzésen, amire jelentkeztetek.

Azt, hogy idén pontosan hogyan számolhatjátok ki a többletpontjaitokat, és mi mennyit ér - itt nézhetitek meg.

Ha ezeket beírtátok, kattintsatok a "számol" gombra és az összpontszámotok mellett azt is látni fogjátok, hogy az érettségi és a tanulmányi eredményeitek hány részpontot érnek.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.