Összeszedtünk mindent, amit a szóbeli érettségiről tudni kell Érettségi-felvételi
Tornyos Kata

Összeszedtünk mindent, amit a szóbeli érettségiről tudni kell

Június 7-én az emeltszintű szóbelikkel folytatódik az érettségi. Mutatjuk, mit kell tudni az idei vizsgákról: a pontszámításon át a mintatételekig összeszedtünk mindet, amire szükségetek lehet.

Mikor lesz?

Június 7-14. között tartják az emeltszintű érettségikhez tartozó szóbeli vizsgákat, a középszintre készülőknek viszont jóval több idejük van még tanulni: ezeket június 19 és 30 között tartják majd.

Ki szóbelizhet?

Vannak, akik már megtudták, hogy hány pontot szerztek az írásbelivel, és másodk is megtudják még a szóbeli előtt. Alapszabály, hogy minden vizsgarészen legalább 12 százalékot kell elérnetek ahhoz, hogy átmenjetek az érettségin – írásban és szóban is. Ha valamelyik vizsgarészből nem éritek el a 12 százalékot, a többi vizsgarész eredményétől függetlenül az érettségire egyest kaptok. Ha viszont megvan a legalább 12 százalék, javíthattok szóban – ez alól kivétel a matek, hiszen ott középszinten alapvetően nem kell szóbelizni.

Ha eljuttok a szóbeliig, akkor az nem jelenti automatikusan, hogy megvan a kettes,

ugyanis, ha ott nem sikerül elérni 12 százalékot, akkor legközelebb csak az őszi érettségin futhattok neki a javításnak azzal, hogy az adott tárgyból újraírjátok a teljes feladatsort. Olyan nem lehet, hogy ha csak az írásbeli bizonyos részéből nem sikerült a 12 százalék, vagy a szóbelin buktatok meg, akkor csak azokat javítjátok – erről itt írtunk részletesebben.

Milyen témakörök lesznek 2023-ban?

A szóbeli tételeket középszinten az iskolák határozzák meg, az emelt szintű szóbeli tételek vagy témakörök viszont központiak. Itt megnézhetitek a főbb tárgyak tételeit:

Milyen lesz a tétel, amit kihúztok?

A témakörök meghatározása mellett az Oktatási Hivatal minden tárgyhoz közzétette az aktuális mintatételeket. Ez azoknál a tárgyaknál nagyon fontos, ahol nem csak egy témakör nevét és a tételcímet kapjátok meg, hanem esetleg forrásokat (mint törin) vagy szituációs, képleírós feladatot (mint nyelvekből) és egyéb kísérleteket és példákat (mint a természettudományos érettségiken).

Ha kíváncsiak vagytok, milyenek lesznek a tértelek, kattintsatok ide. Itt a közismereti tárgyakra kattintva megtalálhatjátok a keresett tantárgyat, a listában hozzá felsorolt linkek között pedig nem csak a témaköröket, hanem a mintatételeket is megtaláljátok közép- és emelt szinten is.

Az összes érettségivel és felvételivel kapcsolatos cikkünket innen érhetitek el.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.