"Kiválóan elemezhető és összevethető műveket kaptak az érettségizők", a Lázár Ervin novella akár még ismerős is lehet számukra Érettségi-felvételi
Székács Linda

"Kiválóan elemezhető és összevethető műveket kaptak az érettségizők", a Lázár Ervin novella akár még ismerős is lehet számukra

Az idei középszintű magyarérettségi második részében is novellaelemzés és összehasonlító verselemzés közül választhatnak a diákok. Azoknak a vizsgázóknak, akik nem Lázár Ervin novelláját választják, Petőfi Csokonai című versét kell összevetniük Tóth Árpád azonos témájú költeményével.

Az első infókat a szövegértés feladatrészről itt, a rövid szövegalkotási feladatról pedig itt olvashatjátok. Az Eduline szaktanárt is megkérdezett a feladatokról, véleményét a szövegértésről és a rövid szövegalkotásról ide kattintva éritek el. A műelemzés feladatrészről az első infókat itt, a szaktanári véleményt pedig itt olvashatjátok.

Az Eduline által megkérdezett szaktanár szerint mindkét feladat kényelmes választás lehet a diákoknak. Lázár Ervin egy olyan modern szerző, aki nem először tűnik fel az érettségiben, az idei vizsgában szereplő novellája pedig része a Csillagmajor című kötetének, amit az általános iskolákban tanítnak is, tehát az egyébként meseszerű, népmesei elemekben bővelkedő novella akár még ismerős is lehet a vizsgázók számára.

A feladatokban sem kérdeznek szokatlan elemeket, ez teljes mértékben egy klasszikus műelemzés

- véli a szaktanár.

Korábban itt az Eduline-on azt is találgattuk, vajon szerepelhet-e majd Petőfi Sándor az idei érettségiben, hiszen idén ünnepeljük a születésének 200. évfordulóját. Bár manapság az ehhez hasonló évfordulók nem feltétlen jelentik azt, hogy a szerzők meg is jelennek a vizsgában, a szaktanár szerint nem meglepő, hogy ez Petőfi esetében idén így történt, hiszen

a művei kiválóan összevethetők

más, akár 20. századi költők műveivel, mint ahogy az egyébként idén is történt. Megnyugtató lehet az összehasonlító elemzést választó diákok számára az is, hogy a művek egy harmadik híres költőről, Csokonai Vitéz Mihályról szólnak. A három szerző tehát - Petőfi, Tóth Árpád és Csokonai - mind részei a középiskolai tananyagnak, a verseik pedig még úgy sem tűnhetnek ijesztőnek, hogy egyébként nem részei a gimnáziumi tantervnek.

A hétfői érettségiről szóló percről percre tudósításunkat itt tudjátok követni:

 

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkatitt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2022-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.