Alig több mint két hét múlva kezdődnek az idei érettségi vizsgák. Összeszedtünk mindent, amire szükségetek lehet a gyakorláshoz és a felkészüléshez.
Magyar nyelv és irodalom
A legjobb módszer a felkészülésre, ha megoldjátok a korábbi évek feladatsorait. Ezeket, és a hozzájul tartozó megoldásokat ebben a cikkben már összegyűjtöttük nektek. Ha ezeket már mind megoldottátok, de még mindig szeretnétek gyakorolni, kitölthetitek a Studium Generale próbaérettségi feladatlapjait is, amik pontosan úgy épülnek fel, mint a "rendes" érettségi feladatlapok, de különböznek azoktól, amiket korábban már megcsináltatok. Ebben a cikkben pedig azt is összegyűjtöttük nektek, hogyan készülhettek fel a lehető legalaposabban a műelemzésre.
A középszintű érettségik szóbeli tételeit az iskolák maguk határozzák meg és állítják össze, amiket nagy valószínűséggel már hetekkel ezelőtt megkaptatok. Ha viszont emelt szinten vizsgáztok, az Oktatási Hivatal tételsora vonatkozik rátok. Ezt ebben a cikkben találjátok.
A középszintű magyar nyelv és irodalom érettségi egyébként két részből áll. A vizsga első felében, az I. feladatlap megoldására 90 perc áll rendelkezésetekre, a II. feladatra pedig 150, így a teljes vizsga megoldására összesen 240 percet kaptok. Ezzel összesen 100 pontot szerezhettek, amibe a helyesírásotok és a külalak is beleszámít, míg a szóbeliért maximum 50 pont jár. A vizsga részletes leírásáért kattintsatok ide.
Matematika
Rengeteg korábbi feladatsor megoldásával tudtok felkészülni az érettségi második napjára, a matematikára is. A Corvinus Egyetem érettségifelkészítő csapata ehhez is készített nektek extra feladatsorokat, így ha a hivatalos feladatsorokon már túl vagytok, ezeket is megoldhatjátok.
Ha középszinten vizsgáztok és legalább 25 százalékot elértek, matematikából nem kell szóbeliznetek, ha viszont emelt érettségit tesztek, az írásbeli után vár még rátok egy megmérettetés. A tételeket ide kattintva találjátok.
A magyarhoz hasonlóan a matek is két részből áll. Az első részben 10-12 darab feladatot kell megoldanotok, amire 45 percet kaptok, utána pedig megkapjátok az A) és B) részekből álló második feladatlapot. Az A) részben három darab feladatot kell megoldanotok, míg a B) részben a felsorolt három feladat közül nektek csak kettőt kell kiválasztanotok és a tudásotoknak megfelelően, 135 perc alatt teljesítenetek. A részletes tudnivalókat a vizsgáról itt találjátok.
Történelem
A korábbi évek feladatsorait történelemből ezen a linken találjátok, míg a Studium Generale feladatait ide kattintva éritek el. A magyarhoz hasonlóan ha történelemből középszinten vizsgáztok, a tételeket már megkaptátok a tanáraitoktól, az emelt szintű tételsort pedig itt tudjátok megnézni.
Csakúgy, mint matekból, a vizsga első részében itt is 12 feladatot kell megoldanotok. Amikor ezzel készen vagytok, négy megadott témakörből kell kidolgoznotok kettőt egy részletes szövegalkotási feladatban: egy egyetemes történelemre épülő rövid, és egy magyar történelemre épülő hosszú esszét. A teljes feladatsor megoldására - vagyis a rövid feladatokra és a szövegakotásra - összesen 180 percet kaptok, amivel 100 pontot szerezhettek. A részletes leírást itt éritek el, ahhoz pedig, hogy tökéletes esszéket írjatok, ebben a cikkben adunk egy kis segítséget.
Idegen nyelv
Mindegy, melyik idegen nyelvből vizsgáztok, a feladatsorok mindegyik nyelvből ugyanúgy épülnek fel.
Ha angolból vizsgáztok, a korábbi évek feladatlapjait itt éritek el, de az Oktatási Hivatal honlapján a többi nyelvből is megtaláljátok a régebbi feladatsorokat. Ezek egy olvasott szövegértés, hallott szövegértés, nyelvtan és szövegalkotási feladatrészből álnak, amik egyenként 3-4 feladatból állnak. Az írásbelin összesen 117 pontot szerezhettek, a szóbelin pedig 33-at. A vizsgáról részletes tájékoztatást itt találtok.
Érettségizzetek velünk! |
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat. És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek. Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2023-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket. |