Itt a lista, így változnak a felvételi szabályok 2024-től az egyetemeken és főiskolákon Érettségi-felvételi
Székács Linda

Itt a lista, így változnak a felvételi szabályok 2024-től az egyetemeken és főiskolákon

2024-től teljesen átalakul a felvételi pontszámítás rendszere. Mutatjuk, mire számíthatnak a felvételizők.

A legfontosabb új szabályozás, hogy megszűnnek a központi minimumponthatárok és követelmények, az egyetemek és főiskolák maguk dönthetnek arról, hogy milyen szakokhoz kérnek emelt szintű érettségit, és pontosan mire adnak többletpontokat.

Semmelweis Egyetem: maradnak a szigorú szabályok, csak néhány szakon enyhítenek

A Semmelweis Egyetem általános orvosi, fogorvosi és gyógyszerész szakára jelentkezőknek továbbra is két emelt szintű érettségit kell tenniük, míg az ápolás és betegellátás szakhoz nem kötelező.

Extra pontokat nyelvvizsgával, és a versenyeredmények mellett releváns, megfelelően igazolt munkatapasztalattal is szerezhetnek a felvételizők. Mindezek mellett beleszámíthat a 100 pluszpontba, ha valakinek már van egy diplomája, és 5-5 pontot kaphatnak a hátrányos helyzetű, gyermeket gondozó vagy fogyatékossággal élő jelentkezők is.

Az egyetem részletes érettségi követelményeit itt nézhetitek meg, a többletpontokról pedig itt tájékozódhattok.

Szegedi Tudományegyetem: több pontot érnek az emelt érettségik

A Szegedi Tudományegyetemen bővíteni fogják a választható, ötödik érettségi tárgyak listáját, a korábbi szabályokkal ellentétben pedig nem csak a komplex nyelvvizsgák, de a részvizsgák is beleszámítanak majd a maximum 100 pontos pluszpontok rendszerébe.

A Semmelwis Egyetemhez hasonlóan itt is további pontokat érhetnek a versenyeredmények, de az SZTE azt is 5 ponttal értékeli, ha valaki részt vesz az SZTE Junior Akadémia jelenléti vagy online programjain. A szegedi egyetem tájékoztatóját itt találjátok.

Debreceni Egyetem: átalakul a többletpontok rendszere, a legtöbb képzésre könnyebb lesz bekerülni

A Debreceni Egyetem nyilvánosságra hozott tájékoztatója szerint a legtöbb alap- és osztatlan képzéshez 2023-tól már nem lesz kötelező az emelt érettségi. Kivételt képeznek az orvosi, jogász, fogorvosi és gyógyszerészképzések, az anglisztika, a pszichológia, több gazdasági és műszaki képzés, valamint azok a tanári szakpárok, melyekben az angol nyelv és kultúra szerepel.

Változás lesz a többletpontok rendszerében is. Bár a részleteket majd csak decemberben teszik közzé, azt már lehet tudni, hogy a Debreceni Egyetemen is pontokat érnek majd a nyelvvizsgák, az emelt érettségi és a kiemelkedő versenyeredmények akár sportban és művészetekben is.

Budapesti Corvinus Egyetem: nem jelent előnyt a korábban már megszerzett szakképesítés

Bár a választható ötödik érettségi tárgyak listáját jelentősen bővítik, és extra pontokat érhet az olyan tehetséggondozó programok elvégzése, mint az Illyés Gyula Program és a Szabó Kálmán Tehetségprogram, a Budapesti Corvinus Egyetem legtöbb képzésen maradnak a szigorú, egy vagy két emelt érettségit kérő felvételi követelmények, ezekről itt olvashattok bővebben.

Az egyik legfontosabb változás, hogy míg korábban többletpontokat értek a korábban megszerzett oklevelek és szakképesítések, 2024-től ezeknek a jutalmazását kiveszik a felvételi rendszeréből.

Eötvös Loránd Tudományegyetem: nem enyhítenek, de bőkezűen jutalmaznak

A Corvinus Egyetemhez hasonlóan a legtöbb eltés képzésen is kötelező marad legalább egy emelt érettségi megszerzése, ugyanakkor számos szakon már az is extra pontokat jelenthet, ha valaki legalább 80 százalékot elér a középszintűeken.

Az egyetem emellett bőségesen díjazza az elért versenyeredményeket, a nyelvvizsgákat, a levelező és esti munkarendű képzéseken a munkatapasztalatot, és valamennyi szak esetében pont jár a gyermekgondozásra, a hátrányos helyzetre és a fogyatékosságra. A változásokról itt olvashattok.

Óbudai Egyetem: pluszpont jár a technikumi végzettségért és az előkészítő tanfolyamokért

Enyhítésre csak egyetlen, a villamos-üzemmérnök szakon számíthatnak a felvételizők, de a pluszpontok lehetőségét az Óbudai Egyetem is jelentősen bővítette, a műszaki képzési területeken a minimumponthatár is 280-ról 260-ra csökken.

2024-től nem csak a nyelvtudást és a versenyeredményeket, de a közösségi szolgálatot és a szaktárgyi előkészítőket is többletpontokkal jutalmazzák az egyetem, amennyiben a felvételiző azokat az Óbudai Egyetemen végezte el. Mindezek mellett extra pontokat ér majd a felsőfolú szakképzettség és a technikumi végzettség is.

A részleteket itt találjátok.

Nem enyhít a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem sem

Szintén nem változtat az emelt érettségi követelményein a Műegyetem, legalább egy tárgyból továbbra is kötelező marad a magasabb szintű vizsga az összes szakon, a mimimumponthatárt pedig 280-ról 320 pontra emelik.

Az Óbudai Egyetemhez hasonlóan a BME is inkább többletpontokkal segítené a felvételizők sikeres jelentkezését. Bővítik a választható ötödik érettségi tárgyak listáját, emellett náluk is többletpontokat ér, ha valaki részt vesz tehetséggondozó programjaikon, van már felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevele, vagy ha eredményesen szerepelt tanulmányi versenyeken. Bővebb információkat itt találtok.