Itt vannak a 2024-es felvételi szabályok, újabb egyetem árulta el, mire ad majd pluszpontokat Érettségi-felvételi
Székács Linda

Itt vannak a 2024-es felvételi szabályok, újabb egyetem árulta el, mire ad majd pluszpontokat

Nyilvánosságra hozta a 2024-es felvételi szabályokat a Szegedi Tudományegyetem: több pont jár majd a nyelvvizsgáért, a tanulmányi versenyekért, na meg azért is, ha valaki kifejezetten a szegedi egyetemre készül.

Szeptember 30-ig adott határidőt az új felvételi szabályok kidolgozására a kormány az egyetemeknek és főiskoláknak. Júliusban jelentették be: 2024 őszétől átalakítják a felvételi rendszerét, a felsőoktatási intézmények maguk dönthetnek a pontszámításkor figyelembe vehető érettségi tárgyakról, valamint ezek szintjéről.

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) már közzé is tette, náluk milyenek lesznek a 2024-től érvényes szabályok.

Intézményi pontok számítása 2024

Még mindig megéri emelt szinten érettségizni

Az egyik legfontosabb változás, hogy ha 2024-ben felvételiztek, és emelt szinten érettségiztek egy tárgyból, annak a százalékos eredményét egy az egyben pontora válthatjátok (tehát egy 95 százalékos emelt érettségi 95 pontot ér, egy 73 százalékos 73 pontot).

A középszintű érettségi százalékos eredményeit azonban máshogy váltják át felvételi pontokra (egy 100 százalékos eredmény 67 pontot kaptok, az átváltásról itt olvashattok.) A szegedi egyetemre jelentkezők számára duplán megéri emelt szintű érettségivel jelentkezni, mert a magasabb pont mellé még pluszpontok is járnak.

Az egyetem tájékoztatója szerint emellett a legtöbb szakon bővítik a választható, ötödik érettségi tárgyak listáját és az érettségi pontot adó tárgyak körét.

Értékesebb a nyelvvizsga, és pontokat jelent az egyetemre való felkészülés is

Bár az nem változik, hogy továbbra is maximum 100 pluszpontot szerezhettek a felvételin, a szegedi egyetemen magasabb pontszámokkal értékelik majd a nyelvtudást.

A korábbi szabályokkal ellentétben 2024-től már a részvizsgákat is díjazni fogják, így már azért is kaphattok majd 15 pontot, ha a B2-es középszintű nyelvvizsgátoknak csak a fele, az írásbeli vagy szóbeli része van meg. A komplex B2-es vizsgáért és a C1-es részvizsgáért 30, míg a hiánytalan, C1-es komplex vizsgáért, szaktól függően maximum 50 pluszpontot kaphattok.

Maximum 50 pontot érhetnek majd az SZTE által szervezett vagy országos versenyeken elért eredmények, és 5 ponttal díjazzák azt is, ha valaki célzottan a szegedi egyetemre készül, és ehhez sikeresen részt vett az SZTE Junior Akadémia jelenléti vagy online programjain.