Indul a visszaszámlálás, pont egy hónap van az érettségiig. De mi segíthet az időbeosztásban? Érettségi-felvételi
Bezzeg Hanna

Indul a visszaszámlálás, pont egy hónap van az érettségiig. De mi segíthet az időbeosztásban?

Hoztunk néhány időbeosztási technikát, amellyekkel hatékonyabbá válhat a felkészülésetek az érettségire.

Eisenhower mátrix

Ha ti is elvesztek a teendők sokaságában, és fogalmatok sincs, mihez kezdjetek hozzá elsőként, az Eisenhower mátrix segítségetekre lehet. Ez a technika kiválóan használható a feladatok priorizálásában: megvalósításához mindössze négy négyzetet kell felrajzolnotok, majd ezekbe besorolni az előttetek álló tennivalókat: az első négyzetbe kerüljenek a sürgős és fontos feladatok, a másodikba pedig a sürgős, de nem fontos feladatok. A harmadik négyzetbe írjátok a fontos, de nem sürgős tennivalókat, míg a negyedikbe kerüljenek azok, amelyek nem sürgősek, és nem is fontosak. A feladatok ábrázolásával könnyebben átláthatjátok, mi mindennel kell megbirkóznotok – a szakértők szerint egyébként ideális esetben a fontos és sürgős, illetve a fontos, de nem sürgős feladatokra érdemes több időt szánni, a másik két kategóriát pedig mellőzni vagy későbbre hagyni.

Pomodoro technika

A pomodoro technika abban segít, hogy a tanulásra fordított idő valóban hatékony legyen. Lényege, hogy a koncentrált munka és a rövid szünetek folyamatosan váltogatják egymást: az eredeti technika szerint egy ciklus 25 perc munkából és 5 perc szünetből áll, melyet újabb 25 perces munka, majd szintén egy 5 perces szünet követ. Négy pomodoro ciklus után érdemes egy hosszabb, 20-30 perces szünetet beiktatni, majd az energiaraktárakat feltöltve folytatni a tanulást.

Parkinson törvénye

Eszerint az elmélet szerint egy feladat megoldása annál több időt vesz igénybe, minél hosszabb a rendelkezésre álló időkeret. Az elméletet ismerni azonban csak félsiker, hoztunk néhány megoldást, amellyel a gyakorlatba is átültethetitek azt: jó módszer lehet, ha töltő nélkül álltok neki a számítógépes tanulásnak, így „kényszerítve” magatokat, hogy végezzetek a feladattal, mielőtt lemerül a gépetek. Az is segíthet, ha határidőket szabtok egy-egy feladat megoldására, majd azt a határidőt „megfelezitek”, így motiválhatjátok magatokat a hatékonyabb tanulásra.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.