Magyar-magyar szótár felvételizőknek: de mit jelentenek ezek a betűk? Érettségi-felvételi
Csik Veronika

Magyar-magyar szótár felvételizőknek: de mit jelentenek ezek a betűk?

A felvételi már elkezdődött, de a jelentkezési határidőig még van egy hónap. De mit jelent a képzéslistában az ANA vagy az ANK rövidítés? És az N, E, L vagy a T?

ANA vagy ANK? A meghirdetett képzések mellett mindig ott vannak ezek a rövidítések, de pontosan mit jelentenek? Három elemük van: az első betű a képzési szintre utal – alap-, mester-, osztatlan vagy felsőoktatási szakképzés, tehát A, M, O vagy F. Ha alapszakra jelentkeztek, akkor az A betűvel kezdődő rövidítéseket figyeljétek. Pontszámító kalkulátorunkat itt próbálhatjátok ki.

A második elem a munkarendet jelöli. A felsőoktatásban a képzés lehet teljes idejű, vagyis nappali munkarendű, részidős (esti vagy levelező munkarend), illetve távoktatás. Ennek jelölése N, E, L, vagy T. Tehát ha a „hagyományos” rendszerben szeretnétek tanulni (vagyis "főállású" egyetemisták lennétek, órákkal hétfőtől péntekig), akkor a középső betű N lesz.

A harmadik betű a finanszírozási formát jelöli. Az A az állami ösztöndíjas (vagyis a képzésetek költségét az állam fizeti), a K az önköltséges. Utóbbinál a képzés költségeit nektek kell fizetnetek.

Mi az az osztatlan képzés és a felsőoktatási szakképzés?

Az osztatlan képzés azt jelenti, hogy nem egy alap- és egy mesterképzést kell elvégezni a mesterdiplomához, hanem ezeket "összevonva", általában 10-12 félév alatt szerezhettek diplomát (többek között az orvosi és a tanári képzéseket hirdetik meg ilyen formában).

A felsőoktatási szakképzéseket egyetemek és főiskolák hirdetik meg, a kétéves képzések végén diplomát azonban nem kaptok, helyette felsőfokú szakképzettséget tanúsító oklevelet szerezhettek. Ha ilyen képzésre jelentkeztek, akkor fontos tudni, hogy a felvételi feltétele az érettségi, illetve a minimumponthatár (240 pont) elérése. Ha felsőoktatási szakképzést végeztek, és később egy alapszakkal folytatnátok, akkor adott képzési területen akár a kreditjeiteket is elismertethetitek, illetve többletpontot is kaphattok. A felsőoktatási szakképzésről érdemes elolvasni ezt a cikket:

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.