SOS matekérettségi: ezek a leggyakoribb hibák az írásbelin Érettségi-felvételi
Tóth Alexandra

SOS matekérettségi: ezek a leggyakoribb hibák az írásbelin

Folyamatos számológép-használat, válaszok megadása ceruzával – mutatjuk a listát.

Túlgörcsölés  

A legtöbbek számára a matek a legnagyobb mumus, így érthető az izgulás a vizsga előtt, de nem szabad átesni a ló túloldalára. Ha nem sikerül megoldanotok elsőre egy feladatot, ne essetek pánikba, ne üljetek felette 10-15 percet, hanem lépjetek tovább a következőre, a problémás kérdésre pedig térjetek vissza később.  

Számológép, számológép, számológép… 

Bár sok időt lehet spórolni azzal, ha géppel számoltok (feltéve persze, ha nem a vizsgán használjátok először), a levezetésre az írásbeli érettségin értékes pontokat lehet kapni, ezeket nem érdemes veszni hagyni. 

Inkább ellenőrzésre érdemes használni a számológépet, bár sok esetben az ellenőrzésért is jár pont, így az a legbiztonságosabb, ha a papíron minden lépés szerepel, mert abba nem lehet belekötni. 

Nem csak az ábrákat készítitek ceruzával 

Ha biztonságosabbnak érzitek, hogy először ceruzával oldjátok meg a feladatokat, megtehetitek, viszont a végén ne felejtsétek el ellenőrizni, hogy mindent átírtatok-e tollal. Ugyanis az értékelés során csak ezt fogják figyelembe venni. Ami ceruzával marad, azt nem pontozzák, úgy veszik, mintha ott sem lenne. Ez természetesen csak a számításokra, a végeredményekre és a szöveges válaszokra vonatkozik, vagyis a feladatokhoz készített ábrákat akár ceruzával is rajzolhatjátok.  

Szöveges válaszok hiánya 

A szöveges kérdésekre mindig szövegesen kell válaszolni, ezekért ugyanis pontokat kaphattok. Fontos, hogy még abban az esetben is válaszoljatok, ha nem vagytok biztosak a végeredményben, ugyanis erre a számolás menetétől független jár a pont.  

És a leges leggyakoribb hiba: nem jelölitek, melyik feladatot ne értékeljék 

A középszintű matekérettségin a 16-18. feladat közül háromból csak kettőt kell megoldanotok. A feladatlapon lesz egy jelölőnégyzet, amit ki kell töltenetek – oda kell írnotok a három feladatból annak a sorszámát, amelyet nem szeretnétek, hogy értékeljenek. Ha ezt nem teszitek meg, és a dolgozatotokból sem derül ki egyértelműen, hogy melyiket ne értékeljék, akkor automatikusan az utolsót nem fogják figyelembe venni – még akkor sem, ha azzal több pontot szereznétek.   

Hasonló a helyzet emelt szinten is. Ott a II. részfeladatsorban kaptok majd öt feladatot, amelyből négyet kell megoldanotok. A szabály itt is ugyanaz: fel kell tüntetnetek, melyiket nem szeretnétek, hogy értékeljenek, különben az utolsót nem fogják figyelembe venni.   

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2021-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.