Felsőoktatási rangsor: a legjobb műszaki egyetemek és főiskolák Érettségi-felvételi
Eduline

Felsőoktatási rangsor: a legjobb műszaki egyetemek és főiskolák

2010-ben is bejutott a tíz legnépszerűbb szak közé a gépészmérnöki képzés, amelyet több mint 2400 felvételiző jelölt be a jelentkezési lapján. A mérnöki szakmák iránt érdeklődők tizenkét egyetem és hét főiskola közül választhatnak, a rangsor élén - akárcsak az elmúlt években - idén is a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem áll, amely hét karon indít műszaki képzéseket.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Pannon Egyetem és a Miskolci Egyetem - a hallgatói és oktatói kiválóság alapján ezek az ország legjobb műszaki felsőoktatási intézményei. A BME eredménye nem volt meglepő, az egyetem ugyanis az összesített intézményi rangsorban is előkelő - hatodik - helyezést szerzett.

Műszaki szakos egyetemisták tésztahídja. Egyre többen jelentkeznek a képzésekre


Hallgatói és oktatói kiválóság: élen a BME

A műszaki képzésterület legtöbb jelentkezőt vonzó két intézménye évek óta a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki Kara, valamint a Széchenyi István Egyetem Műszaki Tudományi Kara – 2010-ben ezernél többen adták be ide elsőhelyes jelentkezésüket. A bejutás a viszonylag alacsony hallgatói létszámmal működő bajai Eötvös József Főiskola Műszaki és Gazdálkodási Fakultása után a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Bolyai János Katonai Műszaki Karán, a Dunaújvárosi Főiskolán és a BME Építészmérnöki Karán volt a legnehezebb, ezekre a karokra az elsőhelyes jelentkezők nagyjából negyedét-harmadát vették fel.
Rang Intézmény Rang a hallgatók kiválósága alapján Rang az oktatók kiválósága alapján
1. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar 4. 4.
2. Pannon Egyetem Mérnöki Kar 8. 1.
3. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki Kar 1. 9.
4. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Kar 6. 7.
4. Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar 11. 2.
6. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar 5. 10.
7. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Kar 2. 14.
8. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar 7. 11.
8. Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kar 14. 4.
10. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közlekedésmérnöki Kar 8. 12.

A felvett hallgatók pontszámának átlaga öt műszaki karon négyszáz fölötti volt, az élmezőnyt a hét BME-kar alkotja. A nyelvvizsgával felvettek arányát tekintve is a BME vezet, hat karon kilencven százalékhoz közeli értékkel. A legjobb középiskolákból érkezők közül a legtöbben szintén a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem karain – BME-GÉK, BME-VBK, BME-KSK, BME-ÉŐK – tanulnak tovább. Melyek az ország legjobb gazdasági és jogi egyetemei és főiskolái? A jogi karok rangsoráról itt, a gazdasági intézményekéről pedig itt olvashatsz.

Az OTDK-teljesítmény alapján a Miskolci Egyetem Műszaki Anyagtudományi Kara, a Pannon Egyetem Mérnöki Kara, valamint a nemzetvédelmi egyetem Bolyai János Katonai Műszaki Kara áll a dobogón, de csak kevéssel marad el mögöttük a BME-VBK, valamint a BME-ÉSZK. A legtöbb PhD-hallgató a ZMNE-BMKM-n és a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karán tanul.

Az oktatói kiválóság összesített rangsorának élén a Pannon Egyetem Mérnöki Kara és a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kara áll, megelőzve a Nyugat-magyarországi Egyetem Faipari Mérnöki Karát. A PhD-fokozattal rendelkező oktatók száma és aránya a BME három karán a legmagasabb, a kandidátusok a ME-MFK és a NYME-EMK oktatói között, míg az akadémiai doktorok aránya a BME-VBK-n és a PE-MK-n a legmagasabb. Az egy minősített oktatóra jutó hallgatók száma alapján összeálló rangsor éllovasai az összesített lista élmezőnybe tartozó karok közül kerültek ki, a listát a Nyugat-magyarországi Egyetem Faipari Mérnöki Kara, a Miskolci Egyetem Műszaki Anyagtudományi Kara és a Pannon Egyetem Mérnöki Kara vezeti.

Gépészmérnöknek készülnek a legtöbben

A tíz legnépszerűbb szak listájára 2010-ben csupán egy műszaki képzés került fel. Tavaly 2400-an jelölték meg a jelentkezési lapon a gépészmérnöki szakot, közülük 1930 hallgató kezdhette meg államilag finanszírozott tanulmányait szeptemberben. Ehhez a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen és az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Karán (a korábbi Budapesti Műszaki Főiskola) kellett a legtöbb pont: a BME-n 372-nél, a Óbudai Egyetemen pedig 299-nél húzták meg a ponrhatárt. Ennél jóval kevesebb ponttal be lehetett jutni a vidéki egyetemek és főiskolák gépészmérnöki képzésére: a Dunaújvárosi Főiskolára jelentkezőknek 251, a debreceni, a gödöllői és miskolci egyetemet, valamint a Nyíregyházi Főiskolát és a Pannon Egyetemet választó felvételizőknek 252 pontot kellett szerezniük.

Ötleted sincs, melyik egyetemet vagy főiskolát jelölöd be első helyen a jelentkezési lapon? A HVG Diploma különszámában megtalálod a legfrissebb kari és intézményi rangsorokat - a legjobb felsőoktatási intézményekről szóló összefoglalónkat itt olvashatod el, a rangsorokat hamarosan az eduline-on is elérheted.


eduline

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.