Nyelvvizsga: így változtak a szabályok a felsőoktatásban
Kell, vagy nem kell a diplomához? Hány pont jár érte a felvételiben és tényleg elveszett-e a jelentősége a nyelvtanulásnak? Mutatjuk a válaszokat.
Kell, vagy nem kell a diplomához? Hány pont jár érte a felvételiben és tényleg elveszett-e a jelentősége a nyelvtanulásnak? Mutatjuk a válaszokat.
Megjelent az Oktatási Hivatal nyelvvizsga-statisztikája, amely a 2022-es adatokat dolgozza fel. Összegyűjtöttük, hogy melyek voltak a legnépszerűbb nyelvek a tavalyi évben.
Eltörölte a kötelező nyelvvizsgát a diplomaszerzéshez az ELTE, Rozgonyi Zoltán, a Nyelvtudásért Egyesület és az Euroexam Nyelvvizsgaközpont vezetője szerint viszont csak annyi történt, hogy a nyelvtudás fontossága "a kimeneti oldalról átkerült a bemeneti oldalra".
Az eddigi központi szabályok alól az ELTE hallgatói is mentesülnek: nem kell kötelezően legalább egy középfokú nyelvvizsgát bemutatniuk a diplomaszerzéshez. A változtatás miatt pedig hamarosan átírják a tanterveket is az egyetemen.
Kevesebb mint 83 ezren nyelvvizsgáztak tavaly, közülük ráadásul csak 60 ezren szerezték meg a bizonyítványt - derül ki a friss adatokból. A 2020-as negatív rekord óta nem emelkedett 90 ezer fölé a nyelvvizsgázók száma, pedig korábban még 120-135 ezren próbálkoztak meg az írásbelivel és a szóbelivel.
Tehát nemcsak azok, akik már augusztusban végeztek vagy éppen januárban államvizsgáznak, hanem azok is (néhány kivétellel), akik már elkezdték a tanulmányaikat, de még közelében sincsenek a záróvizsgának.
Adatokat egyeztet a Miskolci Egyetem azokkal a volt hallgatókkal, akik eddig a nyelvvizsga hiánya miatt nem vehették át a diplomájukat.
A 2022/2023-as őszi félévben abszolvált, de nyelvvizsgával nem rendelkező hallgatóknak is kiadja a diplomát a sikeres záróvizsga után a Szegedi Tudományegyetem (SZTE).
Majdnem két hetet kellett várni rá, de végre megjelent a Magyar Közlönyben a nyelvvizsga-követelmények enyhítéséről szóló jogszabály.
Pár nap múlva kezdődik a téli szünet az iskolákban, azonban újabb eseménydús hetet zárt a közoktatás. Pintér Sándor pénteken több száz tanárral egyeztetett, majd megjelent a 2023-as pótlékemelési rendelet, az átfogó bérrendezés azonban még várat magára. Mutatjuk a hét legfontosabb híreit egy helyen.
Múlt szerdán a parlament is rábólintott a felsőoktatási törvény módosítására, amely alapján a 2022. augusztus 31-ig záróvizsgázott hallgatók nyelvvizsga nélkül is megkapják a diplomájukat. De a 2023 januárjában - vagyis keresztfélévben - végzők is jól járhatnak, hacsak az egyetemük, főiskolájuk nem dönt addig valamilyen nyelvi követelményről.
Módosították a felsőoktatási törvényt, újabb sztrájknap és tüntetés volt, a kamatstopot pedig kiterjesztették a szabad felhasználású diákhitelekre is. A hét oktatási hírei közül válogattunk.
Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.