Nyelvvizsga: így változtak a szabályok a felsőoktatásban
Kell, vagy nem kell a diplomához? Hány pont jár érte a felvételiben és tényleg elveszett-e a jelentősége a nyelvtanulásnak? Mutatjuk a válaszokat.
Kell, vagy nem kell a diplomához? Hány pont jár érte a felvételiben és tényleg elveszett-e a jelentősége a nyelvtanulásnak? Mutatjuk a válaszokat.
Megjelent az Oktatási Hivatal nyelvvizsga-statisztikája, amely a 2022-es adatokat dolgozza fel. Összegyűjtöttük, hogy melyek voltak a legnépszerűbb nyelvek a tavalyi évben.
Eltörölte a kötelező nyelvvizsgát a diplomaszerzéshez az ELTE, Rozgonyi Zoltán, a Nyelvtudásért Egyesület és az Euroexam Nyelvvizsgaközpont vezetője szerint viszont csak annyi történt, hogy a nyelvtudás fontossága "a kimeneti oldalról átkerült a bemeneti oldalra".
Az eddigi központi szabályok alól az ELTE hallgatói is mentesülnek: nem kell kötelezően legalább egy középfokú nyelvvizsgát bemutatniuk a diplomaszerzéshez. A változtatás miatt pedig hamarosan átírják a tanterveket is az egyetemen.
Kevesebb mint 83 ezren nyelvvizsgáztak tavaly, közülük ráadásul csak 60 ezren szerezték meg a bizonyítványt - derül ki a friss adatokból. A 2020-as negatív rekord óta nem emelkedett 90 ezer fölé a nyelvvizsgázók száma, pedig korábban még 120-135 ezren próbálkoztak meg az írásbelivel és a szóbelivel.
Tehát nemcsak azok, akik már augusztusban végeztek vagy éppen januárban államvizsgáznak, hanem azok is (néhány kivétellel), akik már elkezdték a tanulmányaikat, de még közelében sincsenek a záróvizsgának.
Adatokat egyeztet a Miskolci Egyetem azokkal a volt hallgatókkal, akik eddig a nyelvvizsga hiánya miatt nem vehették át a diplomájukat.
A 2022/2023-as őszi félévben abszolvált, de nyelvvizsgával nem rendelkező hallgatóknak is kiadja a diplomát a sikeres záróvizsga után a Szegedi Tudományegyetem (SZTE).
Majdnem két hetet kellett várni rá, de végre megjelent a Magyar Közlönyben a nyelvvizsga-követelmények enyhítéséről szóló jogszabály.
Pár nap múlva kezdődik a téli szünet az iskolákban, azonban újabb eseménydús hetet zárt a közoktatás. Pintér Sándor pénteken több száz tanárral egyeztetett, majd megjelent a 2023-as pótlékemelési rendelet, az átfogó bérrendezés azonban még várat magára. Mutatjuk a hét legfontosabb híreit egy helyen.
Múlt szerdán a parlament is rábólintott a felsőoktatási törvény módosítására, amely alapján a 2022. augusztus 31-ig záróvizsgázott hallgatók nyelvvizsga nélkül is megkapják a diplomájukat. De a 2023 januárjában - vagyis keresztfélévben - végzők is jól járhatnak, hacsak az egyetemük, főiskolájuk nem dönt addig valamilyen nyelvi követelményről.
Módosították a felsőoktatási törvényt, újabb sztrájknap és tüntetés volt, a kamatstopot pedig kiterjesztették a szabad felhasználású diákhitelekre is. A hét oktatási hírei közül válogattunk.
Ha még egyszer rosszat mernek mondani, akkor bajba kerülhetnek - ezt mondta az iskolaigazgató azoknak az általános iskolás diáklányoknak, akik négy évvel ezelőtt segítségért fordultak hozzá egy őket fogdosó, iskolai foglalkozáson jelenlévő férfi miatt. Az ügyben szeméremsértés miatt indult eljárás, és bár a bíróság szerint az iskola hárított, a tankerület ma már máshogy vélekedik.