Mátyus Edit, az ELTE kémikusa, az Osztrák Tudományos Akadémia méltatása szerint a kvantummechanika területén úttörő kutatásokat végez.
Az Ignaz L. Lieben-díjat idén Mátyus Edit, a molekuláris kvantumdinamika nemzetközileg is elismert kutatója kapta meg. Az évente kiosztott, 36 ezer dolláros elismerést olyan 40 év alatti tudósoknak ítélik oda, akik Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Szlovákia, Szlovénia, Csehország vagy Magyarország területén dolgoznak, és kiemelkedő munkát végeznek a molekuláris biológia, a kémia vagy a fizika területén - írja a hvg.hu.
Az Osztrák Tudományos Akadémia méltatása szerint Mátyus Edit úttörő jelentőségű kutatásokat végez: nagy pontosságú kvantummechanikai módszereket fejleszt, amelyekkel pontosan kiszámíthatók a molekuláris kvantumállapotok, figyelembe véve az elektron- és atommagmozgásokat is. Munkája a relativisztikus és kvantumelektrodinamikai hatásokat is képes integrálni a számításokba, így alapvető hozzájárulást nyújt a spektroszkópia, a kvantumkémia és a molekuláris asztrofizika fejlődéséhez.
A kutató már korábban is számos tudományos díjat elnyert: ő az első európai tudós, aki megkapta mind a IAQMS Medált (International Academy of Quantum Molecular Science), mind a WATOC Dirac Medált (World Association of Theoretical and Computational Chemists) – a molekuláris kvantummechanika területének két legrangosabb elismerését fiatal kutatók számára.