Jelentős felfedezéseket értek el a magyar kutatók egy egereknek fejlesztett VR-eszközzel Campus life
Gál Luca

Jelentős felfedezéseket értek el a magyar kutatók egy egereknek fejlesztett VR-eszközzel

Az egerek alaposabb vizsgálatára kifejlesztett Moculus segítségével komoly előrelépést érhetnek el a látás helyreállításának kutatásában.

Korábbi kutatásból már kiderült, hogy a kutyához és a macskához hasonlóan az egér sem képes sík képet értelmezni. Így egy kijelzőn látott ingerre sem tud úgy reagálni, mintha az valóságos lenne. Ennek megoldására fejlesztették ki a Moculus VR-rendszert, amely forradalmi áttörést jelenthet az agykutatásban, végső soron pedig az emberi látás helyreállításában - írja a Qubit.

Judák Linda, Szalay Gergely, Dobos Gergely és Rózsa Balázs kutatók nemrég megjelent tanulmányukban számoltak be a rendszerről. A Moculus képes elérni, hogy az egér valóságosnak érzékelje a szemüveg által mutatott képet. A VR-szemüvegben a rágcsáló például azt is elhitte, hogy egy gödröt lát. ugyanis megtorpant előtte. Ezt a reakciót egy kétdimenziós kép megmutatása során nem tudták elérni a kutatók.

A szemüveghez tartozik egy speciális futópad is, ami rögzíti és továbbítja az egér lábmozgását, valamint két képernyő, amelyekhez egy optikai lekérdezőrendszer csatlakozik. Miközben az egér a virtuális valóságban van, addig a kutatók tanulmányozni tudják az agyi aktivitásmintázatát.

Judák Linda, a HUN-REN KOKI és a BVC vezető kutatója szerint az eszköz egyik legnagyobb előnye annak gyorsasága. Míg régebben az egerek betanítása akár 5-9 napig is eltartott, a tanulási folyamat a Moculus használatával 1 napra, vagy egyes esetekben 30 percre csökkent.

Az eszköz segítségével már több jelentős felfedezést is tettek. A kutató szerint pedig a találmány forradalmasítja a vizuális tanulási mechanizmusok kutatását is.