Az egykori Disney-sztár mára már egy űrkutató intézet vezérigazgatója Campus life
Rodler Lili

Az egykori Disney-sztár mára már egy űrkutató intézet vezérigazgatója

A Sok sikert, Charlie!, majd a felnőtteknek szóló Megdönthetetlen című szitkom egyik főszereplője volt, aztán zenei babérokra is tört. Különleges történet Bridgit Mendleré, hiszen nem mindennapi, hogy a gyerekszínészet után a tudományos világ szippantja be az embert.

Mendler még csak 31 éves, de karrierje során számos olyan mérföldkövet tud felmutatni, ami miatt örökre emlékezetes marad azoknak, akik végig kísértek a pályafutását. A legtöbben talán a 2010-es évek párslágeres popsztárjaként vagy a Disney Channel egyik arcaként emlékezhetnek rá. Az azóta startupguruvá avanzsált színésznő másfél évtizede a – Selena Gomez karrierjét is beindító – Varázslók a Waverley helyből című sorozatban tűnt fel, majd a Sok sikert, Charlie! egyik főszereplője lett. Később a felnőtteknek szóló, Megdönthetetlen című szitkomban, majd több filmben is feltűnt.

Hasonlóan a Disney csatorna korábbi arcaihoz– mint Justin Timberlake vagy Britney Spears, akár a saját kortársa Miley Cyrus és Selena Gomez – belőle is popsztárt akartak kinevelni, miután kiderült, hogy jó hangja van. Ez a karrier viszont igen kérészéletűnek bizonyult, bár amikor a zenéi megjelentek, azok minden alkalommal kifejezetten magasra jutottak a slágerlistákon. Első és legnagyobb slágerével, a 11 év alatt 225 millió YouTube-megtekintést elérő Ready or Not című The Fugees-feldolgozásával annak idején a Billboard slágerlistáján is előkelő helyen szerepelt.

Felmerül a kérdés viszont, hogy egy ilyen ígéretesen alakuló karrier helyett miért indult el egy teljesen másik irányba. Az indíttatás egyrészről a családjában keresendő, Mendler szülei ugyanis mind a ketten mérnökök.

Antropológiától egy űrkommunikációval foglalkozó kutatóintézetig

Az egykori színésznő pályamódosítása csak elsőre tűnhet szokatlannak, hiszen mérnökfamíliából származik.

„Mindkét szülőm mérnök. Anyukám építész, apukám pedig autómotorokat tervez. Szóval gyerekkoromban rengeteg matematikai és tudományos témáról beszélgettünk” – nyilatkozta még 2018-ban.Bár a színészet után elsőre nem ilyen irányba indult el.

2015-ben Jimmy Kimmel esti műsorában nyilatkozta először, hogy más irányba kacsintgat a színészkedés és az éneklés mellett. Akkor még az antropológia érdekelte, ezt pedig azzal indokolta, hogy nem áll nagyon távol a színészkedéstől, mivel olyan folyamatokról van szó, ami segít az emberek megismerésében. Az antropológiát a nyugati part és Los Angeles egyik legjobb felsőoktatási intézménye, a Dél-kaliforniai Egyetemen (University of Southern California – USC) végezte el.

2017-ben felhagyott az énekléssel, a színészkedést viszont egészen a koronavírusjárvány kirobbanásáig csinálta. Bár a fiatalkori karrierjétől eltávolodott, a tanulás iránti vágya nem csillapodott. A középkori vizuális kultúra és orvosi antropológia területén végzett alapszakos tanulmányai után egy még nívósabb intézmény, a Massachusettsi Műszaki Egyetem (Massachusetts Institute of Technology – MIT) médiakutató laborjának az ösztöndíjasa lett, ahol a közösségi média volt a kutatási területe. Ez utóbbiból médiaművészet és -tudomány szakon szerzett mesterszakos diplomáját, amit aztán újabb tanulmányok követtek.

Jelenleg egyszerre jár doktori képzésre az MIT-n, illetve a Harvard Egyetem jogi karán. A Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC) 2023-ben megalapított Űrkutatási Irodájánál dolgozva pedig annyira beleszeretett az űrjogba, hogy a Harvard Law School PhD hallgatójaként a Harvard Űrjogi Társaságának a társelnökévé választották.

2023-ban jött Mendler és szintén mérnök férje, Griffin Cleverlyvel, egy közös barátukkal megalapították a Northwood Space-t, egy startup céget, amivel szeretnék megkönnyíteni az űrközi kommunikációval foglalkozó nagy cégek munkáját. Az ötlet egyébként még a járvány miatti lezárások alatt született meg bennük.

„A víziónk egy Föld és űr közötti adatsztráda. A világűr sok különböző dimenzióból egyre könnyebben érthetővé válik, de az adatok űrbe való kiküldése és az űrből való fogadása még mindig nehézkes. Nehéz hozzáférési pontot találni a műholdakkal való kapcsolatfelvételhez” – mondta az űrtávközlési földi állomások túlzsúfoltságára megoldást kereső Mendler a CNBC-nek.

Mendler azt is kiemelte, hogy ők a lezárások idején nem kovászos kenyeret próbáltak sütni, hanem a barkácsboltban beszerezhető eszközök segítségével antennákat építettek, és aztán sikeresen fel is vették a kapcsolatot az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal műholdjaival.

A startup célja az volt, hogy még az idén elvégezze az első tesztet, amely egy űrhajóhoz csatlakozik a Föld körüli pályán. Az ötlet olyannyira bejött a kockázatitőke-befektetőknek, hogy Bridgit Mendler februári bejelentése szerint a Northwood Space 6,3 millió dolláros tőkeemelését is a Szilícium-völgy több meghatározó alapja dobta össze.

A tévésztárból tudóssá és vezérigazgatóvá vált Bridgit Mendler és a cége, a Northwood Space azóta elérte a kitűzött célját. Idén ősszel sikeres tesztet hajtottak végre az általuk megálmodott új típusú antenna prototípusával.