Érdemes váltani, ha jobbak az ajánlatok - ilyen diákszámla lehetőségek közül válogathattok Campus life
Szponzor tartalom

Érdemes váltani, ha jobbak az ajánlatok - ilyen diákszámla lehetőségek közül válogathattok

Ha szeptemberben kezditek az egyetemet és még nincs bankszámlátok, mindenképp csinálnotok kell egyet. De akkor is érdemes átböngésznetek a bankok diákoknak szóló ajánlatait, ha egyébként már van saját bankszámlátok, sok esetben ugyanis egy másik szolgáltatónál kedvezőbb feltételekkel bankolhattok, ha 18-25 év közöttiek vagytok. Összegyűjtöttük az öt legnagyobb magyarországi pénzintézet ajánlatait.

Legkésőbb szeptember 9-én hétfőn elkezdődik a 2024/25-ös tanév az egyetemistáknak is; több tízezer jövendőbeli diplomás tér vissza az egyetemek épületeibe, több mint 90 ezer frissen felvett elsőéves pedig először lép be az előadókba.

Míg a másod- és harmadévesek már rutinosan térnek vissza az egyetem falai közé, az elsőévesekre számos újdonság és teendő vár az új tanévben és az azt megelőző hetekben is. Ilyen például a Neptun regisztráció, a beiratkozás, a lakáskeresés vagy kollégiumi felvételi, bizonyos esetekben pedig a számlanyitás is, vagy éppen a szolgáltatóváltás.

Az első önálló pénzügyek

A magyarországi tapasztalatok szerint a fiatalok leggyakrabban 14 éves korukban kezdenek el először foglalkozni a saját pénzügyeikkel. Sokan ekkor hagyják el először a szülőfalujukat vagy szülővárosukat és kezdenek el a középiskola miatt egy másik településre átjárni. Vannak, akik kollégiumba költöznek és önállósodnak; saját kereset hiányában pedig a szüleiktől kapott zsebpénzből gazdálkodnak, amit jobb nem készpénzben maguknál tartani, hanem egy kényelmesebb, biztonságosabb formában, vagyis bankkártyán.

"Ennek számos előnye van, erősíti például a fiatalok pénzügyi tudatosságát is, hiszen nyomon tudják követni a költéseiket, esetleges bevételeiket, jobban megtanulhatnak a pénzzel bánni. A fiatalabb generációk egy kicsit máshogy állnak már a bankügyekhez, nekik a bank a mobilalkalmazást és a bankkártyát jelenti" - mondja Yalcinkaya Veronika, a Raiffeisen Bank Zrt. marketing igazgatója.

Abban az esetben pedig, ha 16 éves kora után valaki diákmunkát vállalna, ahhoz már elengedhetetlen a saját névre szóló bankszámla nyitása, ami leggyakrabban annál a pénzintézetnél történik, ahol a szülők is bankolnak. Pedig a bankok diákszámla ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek azon túl, hogy a bankszámla havi vagy egyszeri éves díja a legtöbb pénzintézetnél ingyenes.

Különbözhet például

  • az elektronikus átutalások díja,
  • az sms értesítések és internethasználat költsége,

  • a csoportos beszedési megbízás díja,
  • és a bankkártyával járó extra szolgáltatások, juttatások típusa is.

"Tulajdonképpen a számlavezetés a világon mindenhol nagyjából ugyanaz a szolgáltatás, egy-egy bank azzal tud kitűnni, hogy milyen egyéb extrákat tud mellé adni, amely a mindennapi pénzügyek kezelését jelentősen megkönnyíti. Mi éppen ezért készítettünk olyan mobilalkalmazást, amely nagyon egyszerűen átlátható és könnyen kezelhető. Fontos szempont lehet az is, hogy van-e például üdvözlő jóváírás, kupon, ajánlóprogram vagy egyéb más akció" - véli a szakember.

Érdemes tehát a szolgáltatók ajánlatait összehasonlítani, és a számotokra legkedvezőbbet választani, meglévő bankszámla esetén pedig – ha van kedvezőbb ajánlat - még a tanévkezdés előtt váltani.

Elengedhetetlen az egyetemhez

 

A beiratkozás elengedhetetlen feltétele a névre szóló bankszámla nyitása abban az esetben, ha valakinek egyelőre nincs, vagy esetleg a szülei bankkártyáját használja.

A saját névre szóló számlára szükség van ugyanis a kollégiumi díjak vagy az esetleges tandíjak befizetéséhez, és erre fogják utalni a szociális vagy teljesítményalapon járó ösztöndíjakat; például a tanulmányi ösztöndíjat, a Bursa Hungaricát, a szociális támogatást vagy a rendkívüli szociális támogatást.

Hogy megkönnyítsük a dolgotokat, összeszedtük az öt legnagyobb magyarországi bank augusztusban elérhető diákszámla ajánlatait, amiket jellemzően a 18-25 év közöttiek vehetnek igénybe:

 

Fontos, hogy a táblázatban szereplő adatok a bankok a cikk írásának időpontjában (augusztus 15-én) online elérhető bankszámla típusait és feltételeit mutatják. Ezek csak időszakos kínálatok, a promóciók meghatározott ideig tarthatnak, így ha ti például szeptemberben terveztek számlát nyitni, előfordulhat, hogy teljesen más feltételekkel szembesültök. Aktuális információkért mindig érdeklődjetek a kiválasztott bank bankfiókjában vagy a honlapon megadott e-mailes vagy telefonos elérhetőségeken.

Milyen dokumentumok szükségesek a számlanyitáshoz?

A számlanyitáshoz általában nincs másra szükségetek, mint a személyazonosító igazolványotokra, diákigazolványotokra és lakcímkártyátokra. Több bank esetében - ilyen például a Raiffeisen, az OTP és az Erste - már a bankfiókba se kell bemenni. Otthonról, mindössze a mobilbank letöltésével, egy szelfivel, és a szükséges dokumentum lefotózásával, vagy videóbankár segítségével tudtok magatoknak számlát nyitni.

Fontos ugyanakkor, hogy erre csak 18 éves kor fölött van lehetőségetek. Ha még nem töltöttétek be a 18. életéveteket, nektek a számlanyitás csak bankfiókban, szülő vagy gondviselő jelenlétében lehetséges.

A szüleiteket egyébként akkor is érdemes lehet bevonni a kiválasztás folyamatába, ha már nagykorúak vagytok. Az ajánlatokat ugyanis abból a szempontból is érdemes mérlegelni, hogy milyen célból nyitjátok a bankszámlát. Ha például rendszeres pénzforgalom zajlik rajta, érdemes kiemelten odafigyelnetek arra, hogy mennyi a készpénzfelvétel, az utalások és a kártyás fizetések díja.

Ha a megtakarításokat szeretnétek tárolni rajta, ezeknél fontosabb a kártya havi vagy éves díja, és érdemes olyat választani, ami a lehető legolcsóbb.

Figyelembe vehetitek ugyanakkor az ATM-ek és a bankfiókok közelségét is, hiszen bizonyos szolgáltatásokat, például adategyeztetéseteket, módosításokat csak személyesen tudtok elintézni.

Ha pedig szeretitek, ha van nálatok készpénz, nem rossz dolog, ha van egy a bankotokhoz tartozó ATM a közeletekben. A jelenlegi szabályozások szerint ma Magyarországon bármelyik bank ATM-jéből havi kétszer maximum 150 ezer forint összegig díjmentesen tudtok készpénzt felvenni. Ezen felül azonban, ha más bankfiókhoz tartozó ATM-et vesztek igénybe, annak jóval magasabb költségei lehetnek, mint annak, ha ez a saját bankfiókotokból történik.