Óránként 2000 forint körül mozog a diákok bére, ami nyáron 20-30 százalékkal tovább emelkedhet Campus life
Székács Linda

Óránként 2000 forint körül mozog a diákok bére, ami nyáron 20-30 százalékkal tovább emelkedhet

Vannak azonban olyan munkakörök is, amiknél az óránkénti fizetés meghaladja a 3500 forintot.

„Míg tavaly 1750 forint volt az átlagos diákórabér, addig idén már 2000 forintnál tartunk, és a nyári szezonban további 20-30 százalékos emelkedésre lehet számítani" - mutatott rá Papp Tamás, a Work Force Csoport diákmunka üzletágának vezetője a cégcsoport lapunknak küldött közleménye szerint.

Vannak azonban olyan munkakörök, amikben ennél magasabb óránkénti béreket is hazavihetnek a diákok. Papp Tamás szerint a műszaki és mérnöki munkakörökben meghaladja az órabérük a 2500 forintot, míg az informatikai, vagyis IT-s munkakörök esetében 3500 forint feletti órabér is előfordul.

"Fontos kiemelni, hogy mindezek mellett is az ő foglalkoztatásuk a legköltséghatékonyabb, hiszen a cégeknek csupán a diákbéreket, illetve a szolgáltatási díjat kell kifizetniük. Nincs táppénz vagy szabadság, a foglalkoztatásukkal járó adminisztratív feladatokat pedig az iskolaszövetkezet végzi. A diák munkavállalók nem emelik a statisztikai létszámot, ami azoknál a cégeknél lehet kimondottan előnyös, amelyek tervezik, hogy állami vagy európai uniós forrásból finanszírozott pályázaton indulnak, ahol számít a foglalkoztatottak statisztikai létszáma” - tette hozzá a szakember.

A közleményben továbbá megjegyzik, hogy míg egy havi nettó 300 ezer forintot kereső alkalmazott 356 ezer forintos munkáltatói költséget jelent egy munkahely számára, addig a diák munkavállaló esetében ez az összeg 346 ezer forint. Jelentős pénzmegtakarítás továbbá az is, hogy a nyár elején végzett diákok október végéig diák jogviszonnyal rendelkeznek, ennek minden foglalkoztatási előnyével.

Arról nem is beszélve, hogy a diákok általában rugalmasak, nem idegenkednek az új helyezetektől és technológiáktól, kölcsönös megelégedettség esetén pedig a diplomájuk megszerzése után is szívesen maradnak egy adott cégnél teljes állású munkavállalóként.

"Komoly előnyt jelenthet, hogy nem kell időt szánni a vállalati know-how elsajátítására és a cégkultúra megismerésére. Éppen ezért a vállalkozásoknak érdemes odafigyelniük arra is, hogy a bérezés mellett milyen körülményeket biztosítanak és milyen vállalati értékrendszert közvetítenek a fiatalok számára"

- írják.

Ilyen lehet a társadalmi felelősségvállalás, a környezetvédelem és a fenntarthatóság, amik kiemelten fontosak a fiatal korosztály számára.