Ha a törvényt a parlament áprilisban elfogadja, akkor szeptember elsején már hatályba is léphet.
A kormány pénteken kihirdette a könyvek árkötöttségéről szóló törvényjavaslatot, amelynek lényege, hogy ne lehessen a könyvkiadó vagy importőr által meghatározott árból egy éven át kedvezményt adni – írta meg a hvg.hu. Ha a könyvet nem Magyarországon adják ki, de összes értékesítendő példányának legalább 50 százalékát Magyarországon értékesítik, akkor szintén alkalmazni kell rá a fix árat.
A kötött könyvár több uniós országban is bevett gyakorlat, ami többségében az újdonságok védelmét szolgálja. Lényege, hogy a kiadó vagy az importőr határozza meg az általa megjelentetett vagy forgalomba hozott könyv fogyasztói árát, és az meghatározott ideig a kiadó engedélye nélkül nem változtatható meg. Magyarországon a javaslat szerint az árak rögzítésére egy éves időtartamra szólna, a német gyakorlathoz hasonlóan.
A törvényt a Magyarországon kiadott, külföldi forgalmazású könyvekre és az azok értékesítésére kötött szerződésekre is alkalmazni kell, ha azokat belföldön értékesítik. A törvény azonban nem vonatkozik például a használt könyvekre, valamint az iskolai tankönyvekre és a szakképzési tankönyvekre sem.
A törvényjavaslat mindenkinek egységesen tíz százalék kedvezményi lehetőséget enged, ráadásul a kiadók saját munkatársaiknak is csak a megjelenés után 30 napig értékesíthet kedvezménnyel.