Rosszabb esetben 19, jobb esetben 10 százalékos drágulásra számítanak idén az albérletpiacon Campus life
Székács Linda

Rosszabb esetben 19, jobb esetben 10 százalékos drágulásra számítanak idén az albérletpiacon

Több tényező is megnehezíti a bérbeadók és a lakáskeresők dolgát 2024-ben is.

A folyamatosan szükülő kínálat miatt a bérleti díjak folyamatosan, trendszerűen nőhetnek, a drágulást pedig csak korrekciós jelleggel törheti meg egy-egy hónapban visszaesés. Ezzel együtt - elsősorban az egyszámjegyű inflációnak köszönhetően - kisebb lesz a bérletidíj-emelkedés mértéke az előző évhez képest, és összességében nem éri el a tavalyi szintet. Érdemi reálkereset-növekedés esetén a díjak emelkedése éves szinten alulról közelítheti a 19 százalékot, ha ez nem történik meg, várhatóan 10 százalék körül növekedhetnek átlagosan a fővárosi albérletárak - írja a lapunknak küldött közleményében a Rentingo.com.

A platform legfrissebb albérletpiaci elemzése szerint decemberben a budapesti bérbeadók átlagosan 239 ezer forintot kértek egy kiadó lakásért. 2022 és 2023 decembere között 19 százalékkal drágultak átlagosan az albérletek, ami ugyan komoly növekedés, de kisebb, mint a 2021-2022-es időszak 27 százalékos rekordja.

Az áremelés oka az infláció mellett a folyamatosan szűkülő kínálat, melynek oka egyrészt az, hogy kevés új építésű lakást adtak át, másrészt, hogy befektetési szempontból nem vonzó a használtlakás-piac sem, így lényegesen visszaesett az adásvételek száma.

"A bérlők ezért kevesebb lehetőség közül válogathattak, ami azt eredményezte, hogy próbálták követni az áremelkedést. Éves szinten az ő fizetési hajlandóságuk is 19 százalékkal nőtt, decemberben már átlagosan 223 ezer forintot voltak hajlandók fizetni egy bérlakásért" - írják.

Az albérletkereső platform ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy kereseti oldalt több tényező is felborította, olyanok, mint az Airbnb-s lakások, a gazdaság egyes szektorainak a korlátozása, és az orosz-ukrán háború miatt érkező menekültek.