Yuval Noah Harari: a Biblia sincs betiltva és nem kell befóliázni a könyvesboltokban Campus life
Gál Luca

Yuval Noah Harari: a Biblia sincs betiltva és nem kell befóliázni a könyvesboltokban

Megszólalt a híres történész-filozófus miután megtudta, hogy a gyerekeknek írt saját történelemkönyveit is becsomagolták a törvény miatt.

A közismert Yuval Noah Harari interjút adott az RTL-nek a gyermekvédelmi törvény miatti könyvfóliázások kapcsán. Elmondása szerint nagyon elkeseredett a rendelkezés miatt, ugyanis a könyveket azzal a céllal írta, hogy segítsen a gyerekeknek megismerni önmagukat és az őket körülvevő világot.

„Azért írtam ezeket a könyveket, hogy megpróbáljak segíteni a gyerekeknek, hogy jobban megértsék magukat, hogy jobban megértsék a világunkat. Én történelemkönyveket írok, hiszen úgy gondolom, a történelem közvetlenül kapcsolódik a mindennapjainkhoz. A történelem segít megérteni, kik vagyunk.”

Harari számára kifejezetten fontos, hogy a mai fiatalok már egészen fiatal koruktól kezdve megfelelő oktatásban részesüljenek. Ezáltal képesek legyenek hatékonyan megküzdeni az eléjük kerülő kihívásokkal és megtanuljanak önállóan gondolkodni.

Az említett befóliázott könyvei - az Így hódítottuk meg a Földet és a Miért nem igazságos a világ? – kifejezetten tinédzsereknek íródtak, amiket 9-10 éves kortól ajánlanak. Könyvei kapcsán a világ számos pontjára hívják, ahol interjúkat ad népszerű csatornáknak és előadásokat is tart a gyerekeknek.

A szóban forgó könyvek meglehetősen szolid stílusban írnak arról, hogy léteznek nem heteroszexuális emberek is, és hogy vannak olyan családok, amelyek eltérnek a hagyományosnak mondottól. Ezeket pedig mind történelmi kontextusba helyezi, amiket történelmi tényekkel mutat be. Az író úgy gondolja, hogy fontos lenne a fiataloknak erről is, legalább néhány mondat erejéig beszélni.

Elmondása szerint a téma azért is fontos, mert a tinédzserek ezekről tudni szeretnének. Ebben a korban a szerelmek és érzéseik fontosabbak számukra, mint például a matematika vagy a fizika. A felnőttek feladata, hogy segítséget nyújtsanak az olyan témák megértésében, mint a gender és a társadalmi nem jelentése.

Ezalatt Harari nem a szexet érti, amiről a könyveiben sem ír. Helyette a kapcsolatokról és a szerelemről igyekszik okítani az olvasóit olyan módon, ahogy az a korosztályuknak a legmegfelelőbb. Hozzátette, a Biblia sincs betiltva és nem kell befóliázni a könyvesboltokban, pedig sokkal nehezebben emészthető történeteket tartalmaz.

„Nem csak a szeretetről van benne szó. Van benne erőszak, vérfertőzés és a többi. Például Salamon királynak ezer asszonya volt, Jákobnak két felesége van, és szeretői, egyszerre. És az teljesen rendben van, ha gyerekek is olvasnak erről. De arról már tilos, hogy egy fiú beleszeret egy másik fiúba. Ó, hát ez túl bonyolult, de miért?”

- teszi fel a kérdést az író.