„Nemzeti szégyen” lett a dél-koreai cserkészrendezvény, mert fontosabb volt a vezetők utazgatása, mint a higiénia és a biztonság Campus life
Gál Luca

„Nemzeti szégyen” lett a dél-koreai cserkészrendezvény, mert fontosabb volt a vezetők utazgatása, mint a higiénia és a biztonság

"Nemzeti szégyen", "túlélési játék", "legrosszabb rémálom" – ezekkel a jelzőkkel illeték a dél-koreai sajtóorgánumok a World Scout Jamboree-t. A magyar csapat szerencsére épségben hazajutott.

A hétvégén már beszámoltunk arról, hogy egy dél-koreai cserkész rendezvény milyen nem várt katasztrófába torkollott a hőség és a nem megfelelő felkészültség miatt. Az emiatt kialakult nyilvános felháborodás viszont azóta sem hagyott alább, az interneten tovább fokozódott.

Nem csak a hőség okozott ugyanis problémákat, hanem a higiénia is, jobban mondva inkább annak a hiánya.

Már az első napokban a The Guardian olyan fényképeket kapott a helyszínről, amelyeken elárasztott sátrak, koszos WC-k, valamint a szappan és WC papír hiánya látható. Hosszú sorok álltak a zuhanyzókhoz, nem volt elég árnyék a hőség alatt és több száz ember betegedett meg nem csak a meleg, hanem az ottani rovarok miatt is.

Kiderült már jóval az esemény kezdete előtt aggodalmak merültek fel a szervezéssel kapcsolatban. Tavaly augusztusban Lee Won-taeg, a Demokrata Párt politikusa hangsúlyozta, hogy nincsenek felkészülve elég zuhanyzóval, WC-vel és megfelelő vízellátással. Aztán októberben a rendkívüli időjárásra, a rovarok elleni védekezésre és a fertőzésekre vonatkozó készenléti tervek hiányára hívta fel a figyelmet. Ehhez képest a rendezvény egyik szervezője azt válaszolta, hogy minden akadály nélkül halad.

A legutóbbi nyilatkozatok szerint a cserkész rendezvényre szánt 70 millió dolláros költségvetés nagy részét a szervezőbizottság működésére fordították, ami úgy tűnik, sok pazar külföldi utazást is magába foglalt olyan országokba, mint Svájc vagy Olaszország - amely országoknak az ismeretek szerint egyáltalán nem volt közük a szervezéshez. A szervezőbizottság azt állítja, hogy a személyzeti és egyéb működési költségekre adott pénz nagy részét a kemping üzemeltetésére és az ahhoz kapcsolódó programokra kellett fordítani.

Dék-Koreának nem ez volt az első ilyen esete, az elmúlt években számos biztonsági katasztrófát tapasztaltak. 2014-ben egy komp süllyedt el túlterhelés miatt, ami 300 ember életébe került. Tavaly Szöul központjában több mint 150 fiatal halt meg a Halloween fesztiválon a tömegkontroll hiánya és a vészhelyzetre való nem megfelelő reagálás miatt.

Bár ezek elsőre nem függenek össze, mindegyik katasztrófa esetében a kormány volt a felelős. Sangchin Chun – a Sogan Egyetem szociológia professzora - szerint bár az irányítási rendszerek javultak a múlthoz képest, még mindig létezik a hagyományos hozzáállás, miszerint az autoriter vezetők érzései és imázsa elsőbbséget élvez a megfontolással szemben.