A legtöbb fővárosi és vidéki egyetem nyáron is a hallgatók rendelkezésére adja a kollégiumi férőhelyeket, ezekre azonban külön kell jelentkezni és a díjszabás is eltérő lehet.
Nem csak a közoktatásban, de a felsőoktatásban is rohamosan közeleg a tanév vége. Számosan egyetemen már véget is ért, vagy a napokban fejeződik be a szorgalmi időszak, ami után már csak a vizsgák várnak a hallgatókra a jól megérdemelt pihenés és nyári vakáció előtt. Sokan vannak azonban, akik aktívan töltik a nyarat, például valamilyen kutatómunkát vagy szakmai gyakorlatot végeznek, esetleg csak vidékiek, de nem szeretnének a vakáció idejére sem hazaköltözni.
Előttük a legtöbb egyetemvárosban továbbra is nyitva állnak a kollégiumok kapui, az árak azonban eltérőek lehetnek a tanév közbeni díjszabástól.
Sőt: attól is függhetnek, hogy ki milyen okból szeretné igénybe venni a szálláshelyet.
Akár a tanév közbeni ár duplája is lehet
Három csoport szerint "osztályozza" a nyári kollégiumba jelentkező személyeket az Eötvös Loránd Tudományegyetem. Az intézmény összesen kilenc kollégiumban várja az egyetemi polgárokat, már végzett hallgatókat és azokat is, akik már nem járnak az egyetemre, sőt, soha nem is jártak oda.
Azok a diákok, akik az egyetem hallgatói és valamilyen okból kifolyólag (pl: árvaság, félárvaság, anyagi helyzet) az intézmény elbírálása szerint kedvezményre jogosultak, továbbra is annyit fizetnek (vagy még kevesebbet) a kollégiumi férőhelyükért, mint amennyit év közben. Ez a Damjanich utcai kollégiumban 9320 forint, a Kőrösi Csoma Sándor Kollégiumban 15 320 forint, az intézmény legújabb, Zágráb utcai Kollégiumában pedig 17 475 forint. Akik viszont nem jogosultak a kedvezményre, akár a tanév közbeni ár dupláját, vagy annál többet is fizethetnek. A Kőrösi Csoma Sándor Kollégiumban (KCSSK) például a nyári kollégium ára havi 36 640 forint.
Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk viszont azoknak, akik már nem az egyetem hallgatói.
Hiszen a legolcsóbb, Nándorfejérvári úti Kollégium számukra havi 42 ezer forint, a többi kollégium egyhavi ára pedig fejenként 55-100 ezer forint között is mozoghat. A legdrágább értelemszerűen a legújabb, nem régiben felújított és átadott Zágráb utcai (ZUK), ami havonta kereken 100 ezer forint/fő áron vehető igénybe, ennyiért pedig már akár albérletben is lehet egy önálló szobát találni.
Van, ahol egyben kezelik
Nem minden egyetem rangsorolja azonban ezek alapján a szempontok alapján a hallgatókat.
A Budapesti Gazdasági Egyetemen például mindenki, aki aktív hallgatói jogviszonnyal jelentkezik és jut neki férőhely, a négyágyas szobákat 26 250 forintért, míg a kétágyasakat 36 750 forintért veheti igénybe, de ugyanennyit kell fizetniük azoknak is, akik "külsősként", jogviszony nélkül jelentkeznek. A különbség mindössze annyi, hogy nekik minden egyes nap után idegenforgalmi adót kell fizetiük, ami a hónap végére egy néhány ezer forintos extra költséggé növekedhet.
A Budapesti Műszaki Egyetemen (BME) pedig akár arra is van lehetőség, hogy valaki csak néhány napra béreljen szobát, ha egyébként 21 napnál kevesebbet tartózkodna egy hónap alatt Budapesten a nyár folyamán. Ennek napidíja a hallgatók számára 6400, a jogviszony nélküli egyetemi polgárok számára pedig 9000 forint, míg a külsősöknek naponta 11 600 forintot kell fizetniük a szálláshelyért.
Természetesen itt is van lehetőség a nyár mindkét, vagy csak egyik hónapjára kibérelni a szobát. Ez az aktív hallgatók számára 41 700, a passzív hallgatóknak 58 400, a külsősöknek pedig 75 100 forint.
Vidéken olcsóbb
Nem csak a fővárosban van lehetőség nyári kollégiumi férőhelyek igénybe vételére. A győri Széchenyi István Egyetemen a szakmai gyakorlatot vagy duális képést végző hallgatók havi 25 ezer forintért maradhatnak vagy jelentkezhetnek nyári kollégiumba, míg az egyéb okból Győrben maradó vidéki hallgatóknak 30 ezer forintot kell fizetniük. Hasonló a díjszabás a Miskolci Egyetem kollégiumaiban is, ahol az úgynevezett E1 és E3-as épületek közül válogathatnak a hallgatók.
Ezeknek az ára jellemzően 12 és 40 ezer forint között mozog, de várhatóan a Pécsi Tudoményegyetem is hirdet majd nyári kollégiumi szolgáltatást, hiszen tavaly is volt, egyelőre azonban az idei felhívást és díjszabást nem találtuk meg.