3D nyomtatással építenek mecsetet Dubaiban Campus life
Tornyos Kata

3D nyomtatással építenek mecsetet Dubaiban

Az elmúlt években a 3D-nyomtatást mindenféle építkezéshez használták: otthonoktól a vállalkozásokat át, egészen a hidakig. Dubaiban pedig a világ első 3D-nyomtatott zsinagógája fog felépülni.

A kétemeletes épület 600 hívőnek ad majd férőhelyet és betonkeverékből készül. A tervek szerint az év végén kezdik meg az építkezést és várhatóan 2025 első negyedévében fejezik be – olvasható a CNN-en.

"Azért döntöttünk a 3D nyomtatás mellett, mert ez egy új és innovatív technológia, amely potenciálisan időt és erőforrásokat takaríthat meg a hagyományos építési módokhoz képest."

– mondta Ali Mohammad Alhalyan Alsuwaidi, a dubai kormány iszlám ügyek és jótékonysági tevékenységek osztályának (IACAD) mérnőki vezetője.

 

Ehhez az eljáráshoz nagyméretű, a tervezési információkkal beprogramozott nyomtatógépekre van szükség. Egy fúvókából préselik ki az építőanyagot, rétegesen felépítve a szerkezetet. A 3D-nyomtatott szerkezetek túlnyomó többsége betonból készül, de más anyagok, például agyag felhasználásával is lehet nyomtatni.

 

Az eljárásról itt nézhettek meg egy videót:

 

Dubai a világ 3D-nyomtatásának fővárosává szeretne válni, ennek érdekében 2018-ban elindította a „3D nyomtatási stratégiát”, amely célja, hogy 2030-ra az emírség új épületeinek 25%-át 3D-nyomtatással húzzák fel.