Mennyit lehet keresni friss diplomásként a gazdálkodási és menedzsment szakkal? Pályakezdés
Gál Luca

Mennyit lehet keresni friss diplomásként a gazdálkodási és menedzsment szakkal?

Évek óta az egyik legkeresettebb szak a gazdálkodási és menedzsment az egyetemi felvételin. Idén összesen 6801-en jelölték meg első helyen.

A gazdálkodási és menedzsment alapszakon a ponthatárok tavaly is magasak voltak, így idén is nagy versenyre kell számítania a jelentkezőknek. Azoknak, akik nappali munkarendű, magyar nyelvű, államilag finanszírozott gazdálkodási és menedzsment képzésre jelentkeztek 407 pontot kellett elérniük, míg az angol nyelvű képzés ponthatára 413 volt.

Mennyi a diplomás átlagfizetés?

A Diplomás Pályakövetési Rendszer (DPR) adatai alapján a gazdálkodási és menedzsment alapképzés elvégzése után a bruttó átlag jövedelem 488 035 forint. ami (SZJA-mentesség nélkül) nettó 324 ezer forintos keresetet jelent. Ez az összeg magasabb, mint a gazdaságtudományok képzéseivel elérhető átlagos bruttó kereset, ami a DPR szerint 472 872 forint.

Az átlagnál (1,4 hónap) kicsivel kevesebb az első munkavégzésig eltelt hónapok száma is, ami a szak esetében 1,38 hónapot jelent.

A friss diplomások közül a gazdálkodási és menedzsment szakkal a legtöbben magasan képzett ügyintéző pozíciókba kerülnek. A még szintén gyakori munkakörökbe tartozik: az átlagos irodai adminisztrátor, a könyvelő és a kereskedelmi ügyintéző is.

 

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben Érettségi-felvételi Székács Linda

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben

Vannak szakok, ahol nagyjából minden évben ugyanannyi a ponthatár, míg máshol egyik évről a másikra drasztikusan megugrott, vagy éppen visszaesett a bejutáshoz szükséges pontszám. Összeszedtük, hogy a 2025-ben legtöbb jelentkezőt vonzó alap- és osztatlan képzéseken hogyan alakultak a ponthatárok az elmúlt években.