Évek óta a műszaki területeken diplomát szerző egyetemisták számíthatnak az egyik legmagasabb bruttó átlagfizetésre már rögtön azt követően, hogy megszerzik az alapszakos diplomájukat. Nem mindegy viszont, hogy ki milyen szakon végez, bizonyos képzések között ugyanis akár bruttó 200 ezer forintos bérkülönbség is lehet.
A dipomás pályakövetés legfrissebb adatai alapján a legjobban fizető műszaki alapszakma a villamosmérnök, akiknek a bruttó átlagjövedelme 538 ezer forint. A frissen végzett villamosmérnökök általában kicsivel több, mint egy hónap alatt találják meg az első munkahelyüket, több mint 95 százalékuk diplomás munkát végez, a legtöbben pedig elektronikai mérnöki területen, energetikai mérnökként, vagy szoftverfejlesztési területen helyezkednek el.
Az alapszakot a 2019/2020-ban végzettek száma alapján a legtöbben az Óbudai Egyetemen végzik el. Második helyen a Budapesti Műszaki Egyetem áll, majd a Széchenyi István Egyetem. Az alapszakot végzettek 44 százaléka továbbtanul, amit leggyakrabban a Budapesti Műszaki Egyetem mesterképzésén végeznek el.
A második legjobban kereső műszaki terület a közlekedésmérnöki. A friss diplomások bruttó átlagfizetése ezzel a diplomával 512 869 forint, az első munkavégzésig eltelt hónapok száma pedig ezen a képzési területen közel 3 hónap, viszont a végzettek 90 százaléka diplomás munkát végez, gépészmérnöki, vagy egyéb mérnöki pozícióban dolgozik. A diplomájukat a legtöbben a Budapesti Műszaki Egyetemen szerzik meg, a második legnépszerűbb egyetem a győri Széchenyi István Egyetem, majd a Nyíregyházi Egyetem. Az alapszakon végzettek 42,11 százaléka folytatja a tanulmányait mesterképzésen.
A toplista harmadik helyén pedig a járműmérnökök állnak bruttó 509 ezer forintos átlagjövedelemmel. Ők jellemzően kicsivel több, mint két hónap alatt találják meg az első munkahelyüket. 90 százalékuk diplomás munkát végez, gépészmérnökként vagy egyéb mérnöki területen helyezkedik el. A legtöbb járműmérnök a 2019/20-as tanévben a győri egyetemről került ki, de sokan végeztek a Budapesti Műszaki Egyetemen és a kecskeméti Neumann János Egyetemen is. Az alapszakon végzettek közel fele mesterszakon folytatja a tanulmányait, a leggyakrabban választott intézmény ebben az esetben a Miskolci Egyetem.