Itt a lista: ezeken az egyetemeken nem lehet nyelvvizsga nélkül diplomát szerezni Nyelvtanulás
Eduline

Itt a lista: ezeken az egyetemeken nem lehet nyelvvizsga nélkül diplomát szerezni

Nem enyhítenek a nyelvvizsga-követelményeken a nagyobb budapesti és vidéki egyetemek, hiába fogadta el az országgyűlés 2011 decemberében az átmeneti, 2016-ig tartó nyelvvizsga-amnesztiát. Az ELTE, a Corvinus és a BME hallgatói nem kapnak engedményt, igaz, ezekben az intézményekben sokkal kevesebben küzdenek nyelvvizsga-problémával, mint máshol.

Diploma. Csak akkor jár, ha nyelvvizsga is van

Nem bólintott rá a nyelvvizsga-amnesztiára a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem, a Semmelweis Egyetem, a Nyugat-magyarországi Egyetem és a Pannon Egyetem sem. Nem véletlenül: ezekben az intézményekben már a felvételizők jelentős részének is van nyelvvizsgája.

Az amnesztiáról 2011 decemberében döntött a parlament: azokon az egyetemeken és főiskolákon, ahol azt a szenátus engedélyezi, a hallgatók intézményi vizsgával is kiválthatják a diplomához szükséges nyelvvizsgát. Az engedmény 2016-ig tart: azok élhetnek a lehetőséggel, akik 2013-ban vagy korábban államvizsgáztak, de az abszolválást követő három évben nem tudták, nem tudják bemutatni nyelvvizsga-bizonyítványukat.

A Pécsi Tudományegyetem szenátusa úgy döntött, csak akkor fogadja el az intézményi vizsgát, ha a Magyar Rektori Konferencia országosan egységes eljárást dolgoz ki, amely „biztosítja az oklevelek egyenértékűségét” – ilyen azonban nem született, így a pécsi hallgatóknak továbbra is államilag elismert nyelvvizsgát kell tenniük, hogy megkaphassák a diplomájukat.

Nyelvvizsga nélkül bekerülni sem lehet

A 2010-ben végzett hallgatók 25-30 százaléka nem kapta még meg a diplomáját a nyelvvizsga hiánya miatt. A bennragadt oklevelek száma 2009-ben, az első BA-/BSc-s évfolyam végzésekor ugrott meg, nekik ugyanis a korábbi négy-öt évvel szemben csak három-három és fél évük volt, hogy nyelvvizsgát szerezzenek.

A nagyobb budapesti és vidéki egyetemeket, főiskolákat kevésbé érinti a nyelvvizsga-probléma, mint a kisebb intézményeket. Míg például a Dunaújvárosi Főiskolán a végzősök ötven százalékának marad a tanulmányi osztályon a diplomája a bizonyítvány hiánya miatt, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a Semmelweis Egyetemen és a Budapesti Corvinus Egyetemen ez az arány tíz százalék alatti. Ebben az is szerepet játszik, hogy a magas ponthatárok miatt ezekbe az intézményekbe sokszor csak a nyelvvizsgáért kapott pontokkal együtt lehet bekerülni.

A nagyobb egyetemek, főiskolák közül többen rendelkeznek saját nyelvvizsgával és vizsgaközponttal is, ami feleslegessé teszi a belső intézményi vizsgát. A BME-n ráadásul a hallgatók ingyen vehetik fel a nyelvi órákat. Már 150-200 ezer forintból is eljuthattok a középfokú nyelvvizsgáig: erről itt olvashattok.

Ahol rábólintottak, ott sem vonatkozik mindenkire

Azokban az intézményekben, ahol igent mondtak az amnesztiára, a a könnyítés elsősorban az alapszakosokra, a szakirányú továbbképzéseken, felsőfokú szakképzéseken és régi típusú főiskolai képzéseken végzettekre vonatkozik. A mester- és osztatlan szakosoknak továbbra sem engedélyezik a nyelvvizsga kiváltását, ugyanez igaz a szakmai nyelvvizsgát előíró alapszakokon is. Hol bólintottak rá a nyelvvizsga-amnesztiára, mennyibe kerül a vizsga, van-e felkészítő? Összefoglalónkat itt találjátok.

A Debreceni Egyetem ugyan nem fogadja el az intézményi vizsgát, de bizonyos alapszakokon elég az államilag elismert nyelvvizsga szóbeli vagy írásbeli része, de csak akkor, ha a nyelvvizsga-bizonyítványt a Debreceni Egyetemhez tartozó vizsgaközpontban szerezték. A részleteket itt olvashatjátok.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.