Egy tűzlabdás kísérlet, ami minden magyar kémiaórán elférne Közoktatás
Eduline

Egy tűzlabdás kísérlet, ami minden magyar kémiaórán elférne

Lángoló elmék, lángoló kézzel.

Magyar osztálytermekben is könnyen kivitelezhető kísérletet vettek videóra, mely a Dan Clinch kémiatanár fejéből pattant ki. A tanár úgy szeretné közelebb vinni a tudományt a diákokhoz, hogy a megfelelő ismereteket átadva minden félelmüket is felszámolja a jelenségekkel szemben.

A tanár propánnal habosított szappant adott a diákok kezébe, akik egymásnak adhatták át a meggyújtott lángot, kézből kézbe. A felvételen is látszik, hogy senki sem sérült meg. Ennek oka, hogy a szappanos víznek a fajhője igen magas, vagyis elnyelte a lángoló gáz hőenergiáját, mielőtt az megégethette volna a diákok kezét.

Sajnos hazai osztálytermekből származó hasonló videókkal keveset találkozhatunk, pedig aligha a diákok kíváncsiságán vagy a tanárok tudásán múlhat.

225 milliót fizet Zuckerberg két tehetséges diáknak

Egy szingapúri és egy perui diáklány tudományos munkája is elnyerte Mark Zuckerberg tudományos és oktatási alapítványa által felállított zsűri támogatását. A Facebook alapítója által életre hívott Breakthrough Junior Challenge olyan átütő erejű tudományos előadásokat, bizonyításokat, ötleteket és kísérleteket díjaz, melyek bolygónk és társadalmunk valamilyen problémájára kíván megoldást nyújtani, vagy tudományosan is kiemelkedő jelentőségű.

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben Érettségi-felvételi Székács Linda

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben

Vannak szakok, ahol nagyjából minden évben ugyanannyi a ponthatár, míg máshol egyik évről a másikra drasztikusan megugrott, vagy éppen visszaesett a bejutáshoz szükséges pontszám. Összeszedtük, hogy a 2025-ben legtöbb jelentkezőt vonzó alap- és osztatlan képzéseken hogyan alakultak a ponthatárok az elmúlt években.