Így dolgoznak szeptembertől a tanfelügyelők: mit ellenőriznek az órákon? Közoktatás
Eduline

Így dolgoznak szeptembertől a tanfelügyelők: mit ellenőriznek az órákon?

Dokumentumokat elemeznek, tanári és iskolaigazgatói interjút készítenek és órákat is látogatnak szeptembertől a tanfelügyelők. Mit ellenőriznek az órákon? Milyen szempontok alapján értékelik a pedagógusok munkáját?

Ahogyan arról már többször is beszámoltunk, az ellenőrzés nem fogja váratlanul érni a pedagógusokat, hiszen a tanfelügyelők érkezése előtt tizenöt nappal az intézményvezetőnek már el kell küldenie az érintett pedagógusok órarendjét a kormányhivatalnak, a tanfelügyelők pedig az óralátogatás előtt két nappal felveszik a kapcsolatot az igazgatóval.

A pedagógiai program megvalósulása

A tanfelügyelet részleteit taglaló kézikönyv szerint az óralátogatás "a pedagógusellenőrzés tapasztalatszerzési és adatgyűjtési szempontjából a legfontosabb, leghitelesebb terület", így az ellenőrzés során többek közt azt vizsgálják majd, hogyan valósítja meg a tanár az intézmény pedagógiai programjában foglaltakat, elérte-e a kitűzött célt a foglalkozás, milyen módszereket alkalmazott a tanár, és ezek a módszerek mennyire igazodnak az óra tartalmához és a feladatokhoz.

Tanulásszervezési formák és a figyelemfenntartás módszerei

Azt is ellenőrzik majd, milyen volt az óra logikája, a pedagógus milyen tanulásszervezési formákat használt, mennyire sikerült fenntartani az óra során a tanulók érdeklődését, hogyan és milyen mértékben sikerült őket bevonni a foglalkozás menetébe és inspirálni a munkájukat. Megnézik többek közt, hogy a pedagógus figyelembe veszi-e a munka során a tanulócsoport adottságait, hogyan jelent meg a személyiségfejlesztés az órán, hogyan motiválta a diákokat, és mennyire támogatta az önálló feladatvégzésüket.

A pedagógus személyét is figyelik

A tanfelügyelők az óralátogatáson többek közt figyelik majd a pedagógus kommunikációját, stílusát, kérdéskultúráját és az időgazdálkodását is. Illetve azt is megnézik, mennyire volt reflektív, milyen volt a pozitív és a negatív visszajelzések aránya, hogyan értékelte a tanulók teljesítményét szóban és írásban. Azt is megfigyelik majd, hogyan reagál a tanár a kiszámíthatatlan tanulói reakciókra, etikusan és professzionálisan viselkedik-e.

Arról, pontosan hogyan ellenőrzik majd a gimnáziumi tanárokat itt olvashattok, a tanfelügyeletről szóló cikkeinket  itt találjátok, arról pedig, hogy kik ellenőrzik majd a pedagógusok portfólióját, innen szerezhettek információkat.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.