A tanárok korántsem osztják a kormány lelkesedését oktatás terén. A Feminának nyilatkozott egy vidéki város általános iskolájában dolgozó tanárnő, aki elmondta, még a hányást is nekik kell feltakarítani a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ létrejötte óta. Túlórát nem fizetnek, de eszközökre sem adnak pénzt.
Valamivel többen jelentkeztek az idén pedagógiai szakokra - a felsőoktatási jelentkezés összesítése után ez derült ki. Maruzsa Zoltán államtitkár ezt többek közt az életpályamodell bevezetésével indokolta. De tényleg ennyire jobb helyzetet teremtett a kormány az életpályamodell bevezetésével az oktatásban?
A Femina.hu-nak nyilatkozott egy tanár, aki elkeseredetten mesélt arról, milyen problémákkal néznek szembe napról napra az államosítás és az életpályamodell után. Mint mondta, a nettó 100 ezer forintról ugrott meg 160 ezerre a fizetésük, ami mindenkinek jól jött, ő például egyedül neveli kamasz gyermekét, és még így is sok fejtörést okoz, hogyan tud mindent kifizetni a fizetéséből. A minősítési eljárásról itt olvashattok bővebben, arról pedig, hogy kinek kell fizetni érte, itt található.
„Ez persze egyáltalán nem jelenti azt, hogy ezzel mindenki felhagy a korrepetálásokkal és - konkrétan nálunk - a takarítással. Én egyedül nevelem a kamasz fiamat, szóval ez a pénz édeskevés ahhoz, hogy mondjuk havonta egy könyvet megvegyek, beleférjen esetleg egy színház vagy egy mozi. Évek óta nem volt béremelés, ez csak egy kis morzsa, innen kellett volna indítani az életpályamodellt” - mondta.
Hozzátette, az életpályamodellel megnövekedett a munkaidő is, és míg eddig a feladatokat nézték, most már az időt kell. Ahogy fogalmazott: „ha elhúzódott egy szülői értekezlet, akkor nyilván másnap nem maradt el a matekóra. Most a munkaidőt kell nézni. Az egész rendszer olyan, ami azt sugallja nekünk, hogy megbízhatatlan, lógós banda vagyunk, és ugyanezt sugallja a társadalomnak is, hogy most ugye sír a szánk, pedig végre el van kapva a frakkunk, és dolgozni kell nekünk is” - mondta. Hazugságokra kényszerülnek a tanárok a Klik rendszere miatt
Amellett, hogy egy elsős tanító egy nap akár 65-70 füzetet is hazavisz javítani, előírt szakkörök és adminisztrációra szánt órák is vannak, amiket táblázatban kell vezetni. Azt azonban meghatározzák, hogy mennyi plusz munkát lehet bevallani, ugyanis túlóra nincs, azért nem fizetnek.
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ létrejötte óta több iskolában is a „balesetek” után a tanároknak kell feltakarítani például a hányást, mert az önkormányzat felel a takarításért, azonban ők csak délutánra küldenek munkaerőt, tehát a feladatok nincsenek összehangolva. Az eszközök beszerzésénél is hasonlót hozott a Klik: „minden tanár fogadja el, hogy jobb, ha megveszi a színes papírt, amiből dolgozik, mert mire lefuttatja a közbeszerzést a Klik-ben, addigra érettségi előtt áll az osztálya. Legyen jóban a szülőkkel, mert úgyis mindent tőlük kunyerálunk, hogy egyáltalán valahogy eldöcögjön a tanév. És mi egy kvázi elit iskola vagyunk” - mondta a megkérdezett tanár. Nem adott pénzt a Klik: nem tudnak felvételizni a diákok?
Elmondása szerint az jószerével általános, hogy aki a pályán maradt, az a hétvégén eljár takarítani, másodállást vállal, vagy pedig egész hétvégén 12 órákat korrepetál.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |