Hiába államosították az iskolákat, egyre több intézményt vesznek át az egyházak Közoktatás
Eduline

Hiába államosították az iskolákat, egyre több intézményt vesznek át az egyházak

Csaknem 140 kérelmet adtak be az egyházak 2013 óta idén tavaszig azért, hogy átvehessék egy-egy állami iskola fenntartását – derült ki a Klebelsberg Központ adataiból - írja Magyar Nemzet.

Az intézmények listáját a Magyar Nemzet jogi úton kérte ki az állami fenntartótól, ugyanis a szervezet megtagadta a közérdekű adatok kiadását. Kiderült, hogy több budapesti intézmény fenntartását is átvették volna az egyházak, még akkor is, ha érintett iskolákban tanuló diákok szülei nem szerették volna.

A lap azt írja, hogy az intézményfenntartó által kiadott adatok pontossága is megkérdőjelezhető, ugyanis értesüléseik szerint van olyan egyházi kérelem, amely egészen biztosan hiányzik a szóban forgó listáról. Az adatokból az is kivehető, hogy azzal párhuzamosan nőtt meg az egyházi kérelmek száma, hogy kiderült: a 2013-ban létrehozott Klebelsberg Intézményfenntartó Központ rendszere működésképtelen és súlyosan forráshiányos.

A lap szerint a jelentkezőket illeti, az oktatási feladatok iránt az Egri Főegyházmegye érdeklődik a legjobban, az elmúlt négy év során összesen 40-szer fejezték ki szándékukat köznevelési intézmények átvételére, vagyis az összes kérelem közel harmada tőlük származott. 

Többet költ az állam az egyházi iskolákba járókra, mint az államis diákokra?

Ezt szúrta ki a Hír Tv. Egyházi iskolákba tereli a kormány a gyerekeket a Költségvetési Felelősségi Intézet Budapest (KFIB) szerint - állítja a Hír Tv. A Költségvetési Felelősségi Intézet Budapest úgy számolt, hogy a dologi kiadásokra, mint például a közműdíjakra, a kréta vagy a digitális táblák vásárlásának fedezésére, az egyházi fenntartású iskolák tavaly minden gyerek után 160 ezer forint normatív támogatást kaptak.