Az új digitális tananyagok is aggódásra adnak okot Közoktatás
Eduline

Az új digitális tananyagok is aggódásra adnak okot

Az állami iskolákra gyakorlatilag rákényszerített, sokszor megkérdőjelezhető minőségű kísérleti tankönyvek mellett az OFI digitális tananyagokat is kifejlesztett. A baj csak az, hogy ezek egy része egyáltalán nem digitális, másik része meg digitális ugyan, de nincs túl sok értelme.

Az OFI honlapján található digitális tananyagok közül a magyar nyelv és kommunikáció tantárgyhoz tartozókat vizsgálta a Nyelv és tudomány. Megállapítja, hogy az állítólag a kísérleti tankönyvekhez tartozó „digitális” tananyagokat alapvetően három típusba sorolhatjuk: a digitálissal köszönőviszonyban sem levő, PDF formátumú feladatok, a gagyi digitális feladatok, illetve vannak jó anyagok is, de ezek a Zanza.tv oldalra mutató linkek alatt találhatók (azaz nem OFI-s tartalmak).

Az első csoport legfőbb ismérve, hogy akár írásvetítővel is kivetíthetné a pedagógus vagy elmondhatná szóban, ugyanis úgy is éppoly „interaktív” lenne, mint ebben a formájában. Például egy kivetített ábrát kell lerajzolniuk, kiegészíteniük a diákoknak. A nyest.hu arra is felhívja a figyelmet, hogy a feladatok egy része nem csupán elavult és értelmetlen, hanem a korosztálynak sem igazán felelnek meg.

Tankönyvbotrányok

Meglepő tankönyveket is kaphatnak az iskolások

Íme, egy újabb kínos tankönyvbaki

Maradtak a botrányos könyvek az új tankönyvlistán

"Súlyosan fertőző dolgok" is kerültek egyes tankönyvekbe

A digitálisnak álcázott tananyagok mellett a másik nagy csoport a gagyi digitális tananyagok, amik szintén nem a megfelelő korosztályhoz szólnak, szintén nem túl érdekfeszítő módon. De legalább digitálisak. „Az egyik nagy kedvenc ezek közül a modoros vagy nem elnevezésű feladat. Ez azt kéri a gyerekektől, hogy válasszák ki a modoros kifejezéseket négy lehetséges megoldásból, hogy az animált hivatalnok összegyűjthesse a papírokat. Hogy ez kit hoz lázba, azt nem tudni, de ha valaki szeretné megoldani, egy kis segítség: többek között modorosnak számít az állambácsi, a csiripelték a madarak és az írd és mondd nyelvi forma. Egyébként a legtöbb feladat nem ilyen, nincs papírokat összegyűjtő hivatalnok.”

A digitális tananyagnak épp az lenne a lényege, hogy valamiféle többletet adjon a tanítási-tanulási folyamathoz. Ehhez képest ezek a feladatok nemhogy nem adnak semmiféle pluszt, még csak nem is célszerű az alkalmazásuk.

A harmadik típus az OFI digitális tananyagainál a valóban jó digitális tananyagok. Egyetlen szépséghibája a dolognak, hogy ezek a Zanza.tv oldalára mutató linkek.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!