Új fenntartói szervezethez kerülnek az államosított iskolák Közoktatás
MTI

Új fenntartói szervezethez kerülnek az államosított iskolák

Az oktatási ágazatban a szaktárca irányítása alatt új szereplőként létrejön egy központi fenntartói szervezet, amely...

Középiskola

Központi iskolafenntartóhoz kerülnek az oktatási intézmények

Az oktatási ágazatban a szaktárca irányítása alatt új szereplőként létrejön egy központi fenntartói szervezet, amely az iskolák átvételéről gondoskodik, és köztes szintet képez az intézmények, illetve a tárca között - írja a Magyar Nemzet.

Gloviczki Zoltán közoktatásért felelős helyettes államtitkár a lap pénteki számában elmondta: az iskolák állami kézbe vételére vonatkozó kormánydöntés szerint a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) irányítása alatt létrejön egy fenntartói szervezet, amely feladatait és működését tekintve a kórházak állami átvételét lebonyolító Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézethez (GYEMSZI) hasonló lesz.

A fenntartó fogja végezni a tanügy-igazgatási feladatokat, a pedagógusok és a pedagógiai munkát közvetlenül segítők bérgazdálkodását, gyakorolja az intézményvezetők feletti munkáltatói jogokat, emellett az állam kötelessége lesz a taneszközök biztosítása is, az önkormányzatnak pedig csak az ingó- és ingatlanvagyon fenntartása, illetve karbantartása marad - mondta a helyettes államtitkár a lapnak.

Kompetenciamérés: a BM szerint az iskolák dönthetnek úgy, hogy jeggyel motiválják a diákokat Közoktatás Székács Linda

Kompetenciamérés: a BM szerint az iskolák dönthetnek úgy, hogy jeggyel motiválják a diákokat

Bár a Belügyminisztérium végül elállt attól, hogy 2025 márciusától központilag osztályozzák a kompetenciaméréseket, számos iskola mégis érdemjegyekkel értékeli azokat. A teljes jogszabályi háttér hiányzik, de az iskolák és a BM szerint is a diákok motivációját segíti, ha a mérések eredményei beleszámítanak a tanulmányi munkába. Az osztályozás központi bevezetéséről folytatódnak a szakmai viták és egyeztetések.