Balog Zoltán "összevissza beszél" a PDSZ elnöke szerint Közoktatás
Eduline

Balog Zoltán "összevissza beszél" a PDSZ elnöke szerint

Ironikus hangvételű közleményt adott ki a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) vezetője.

Ironikus hangvételű közleményt adott ki a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) vezetője. Mendrey László szerint Balog Zoltán szakminiszter keveri a közoktatási szakszervezetek számát és a közoktatásban dolgozók létszámát - írja a hvg.hu.

A PDSZ korábban gördülő sztrájkot hirdetett ezzel a héttel kezdődően, de a munkabeszüntetés megkezdését a múlt héten felfüggesztették, és munkaügyi bírósághoz fordultak, hogy az mondja ki, a közoktatásban dolgozók nem kötelezhetőek az elégséges szolgáltatás biztosítására.

"A köznevelés sikertörténete akadálytalanul halad a boldog megvalósulás felé. Mindenki elégedett, minden problémát gyorsan és szakszerűen megoldanak, s az életpályamodell bérfedezete is biztosan meglesz, csak a pedagógusok ne sztrájkoljanak" – írta keddi közleményében Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke.

Olyan ”apró” elszólásokról csak ritkán esik szó, mint amilyenek a hétfői napon hangzottak el az Oktatási és Tudományos Bizottság előtti miniszteri beszámolóban – írja a közleményben.

"Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) vezetője kész tényként beszél pedagóguselbocsátásokról. Készülnek a szerződések (???), melyek aláírásával a pedagógus tagja lesz a Nemzeti Pedagógus Karnak (???), s mely feljogosítja őt, hogy belépjen a pedagóguséletpálya-modellbe" – idézte Balog Zoltánt a PDSZ vezetője, aki szerint a tárcavezető "folyamatosan információhiányos állapotban nyilatkozik az Emmi és a szakszervezeti vezetők által aláírt megállapodásról".

Az Emmi államtitkára folyamatosan azt hangoztatta, hogy a törvényből nem következik a pedagógusok számának csökkenése. Ha mégis lesz létszámcsökkenés, azt fedezi a nyugdíjba vonulók száma. A mai napig nem kaptunk információt arról, hogy ez hány embert jelent. Parragh László – az oktatás legújabb erősembere – már több ezer pedagógus elbocsátásáról beszél, miközben megdicséri a kormányt, hogy milyen ügyesen teljesítik elvárásait – írta Mendrey László.

A miniszter folyamatosan – s talán tudatosan – keveri a közoktatási szakszervezetek számát, s a közoktatásban dolgozók létszámát. A kormánnyal megállapodást aláíró öt szakszervezeti vezető által jegyzett tagság nem fedi le a pedagógus társadalom 90 százalékát, az aláírók közül a Pedagógusok Szakszervezetét kivéve a többiek össztaglétszáma nem éri el a PDSZ létszámát.

"Ezek után folyamatosan lesajnálóan nyilatkozni a "parton maradottakról" nem más, mint demagógia.  A közoktatásban dolgozók szervezettsége szakszervezeti téren – sajnos – nem éri el az 50 százalékot. Tudom, hogy egy egyházi embernek nem feltétlen erénye a matematika. Egy miniszternél azonban követelmény a pontos tájékoztatás" – írta Mendrey László.

Rendszerszintű beavatkozásra készülnek a magyar közoktatásban? Interjú Miklós Györggyel Közoktatás Kurucz Tünde

Rendszerszintű beavatkozásra készülnek a magyar közoktatásban? Interjú Miklós Györggyel

Szűk két héttel azután, hogy a kormány a KRÉTA-ban arról kezdte kérdezni a szülőket, hogy figyelembe vennék-e, ha készülne egy központi rangsor a gimnáziumokról és az általános iskolákról és beszámítana a kompetenciamérés eredménye a gimnáziumi felvételibe, a Fideszhez rengeteg szálon kötődő MCC már össze is állította a 100 legjobb gimnázium listáját. Hogy szülői szemszögből miért lehet aggasztó, hogy ha a kompetenciamérésnek tétje is van és milyen következménnyel járhat az iskolák rangsorolása, arról Miklós Györggyel, a Szülői Hang közösség egyik alapítójával beszélgettünk.