Nem vehetnek fel új tanárokat a nyugdíjba vonulók helyett az iskolák? Közoktatás
MTI

Nem vehetnek fel új tanárokat a nyugdíjba vonulók helyett az iskolák?

Az egyre csökkenő gyereklétszám miatt kevesebb pedagógusra lesz szükség, de ezt a helyzetet az Emberi Erőforrások...

Az egyre csökkenő gyereklétszám miatt kevesebb pedagógusra lesz szükség, de ezt a helyzetet az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) oktatásért felelős államtitkársága nem elbocsátásokkal kívánja megoldani, hanem azzal, hogy nem töltik be a nyugállományba vonulók státusát.

A tárca oktatásért felelős államtitkársága közleményében azt írta: hamisak a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) az elbocsátásokról és az oktatás összeomlásáról szóló kijelentései, "azokat semmilyen tény nem támasztja alá".

Úgy fogalmaztak, hogy a PDSZ-nek, három és fél ezer tagjával nincs felhatalmazása a tanító- és tanártársadalom képviseletére, és "a felelőtlen állítások csak negatív hangulatkeltésre alkalmas rémhírek", amelyekről egyeztetni nem lehet.

Mendrey László, a PDSZ elnöke hétfőn közölte, hogy az érdekképviselet egyeztetést kezdeményez Balog Zoltánnal, az emberi erőforrások miniszterével és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterrel a köznevelési törvény tervezett módosításáról, valamint a pedagógus-életpályamodell bevezetésének fedezetéről.

Sajtótájékoztatóján az elnök annak az aggodalmának adott hangot, hogy az életpályamodell bevezetéséhez szükséges forrás, mintegy 80 milliárd forint nem többletpénz lesz, hanem bázisként jelenik meg. Jelezte, hogy a forrás előteremtésével összefüggésben pedagógusok tömeges elbocsátásától és iskolák bezárásától is tartanak, ami rövid időn belül a közoktatás "megroppanásához" vezetne.