A kaposvári esetet követően további 17 iskolát zárathatnak be a magyar bíróságok, mert azok elkülönítették a cigány tanulókat - ez a legutóbbi ítélet szerint az minisztérium felelőssége is. Az Klik szerint antiszegregációs lépésekre van szükség, nem elég bezárni az iskolákat.
Kedden az Esély a Hátrányos Helyzetűeknek Közhasznú Alapítvány bejelentette, hogy miután pert nyertek az állammal és a kaposvári önkormányzattal szemben a roma gyerekeket elkülönítő helyi iskola ügyében, további lépéseket fognak tenni, hogy más szegregáló iskolákat is bezárhassnak.
18 iskola is bezárhat a romák szegregációja miatt
Kaposváron a bíróság ítélete alapján be kell zárni egy iskolát, mert úgy működtették, hogy a döntéshozóknak tudomása volt a roma diákok elkülönítéséről. Ez várhat több iskolára is, ahol a minisztérium felelőssége aligha vitatható. Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) 18 iskola esetében indított pert az iskolafenntartók, főleg önkormányzatokkal szemben.
A állami iskolafenntartó, a KLIK szerdán közzétett álláspontja szerint egy peres eljárás önmagában nem oldja meg egyetlen, szegregációval fenyegetett iskola problémáját sem, mivel ennek a problémának a leküzdéséhez, és a minőségi oktatás biztosításához minden esetben a helyi közösség összefogása és erőfeszítése is szükséges. "Helyi problémára csak helyben lehet hatásos és megfelelő választ adni, ez az egyetlen módja az antiszegregációs folyamatok előmozdításának" - írják. Egy bírósági eljárás csak egy eszköz, de nem a megoldása a problémának az állami szerv szerint, amely a sokadik, szegregáció miatti pert veszíti el.
Minden tankerületben antiszegregációs szakértőt szeretnének alkalmazni, és hogy működjön olyan kerekasztal, amely az érintettek, a szakma, valamint a fenntartó bevonásával helyben képes hatékonyan orvosolni a szegregációs nehézségeket. Az állami intézményfenntartó a szakos ellátás biztosításával, az iskolákban eddig megvalósított, és a jövőben tervezett infrastrukturális és módszertani fejlesztésekkel kívánja megsegíteni a szegregációval fenyegetett intézményeit.
A KLIK továbbra is elítél mindennemű szegregációs törekvést, hátrányos megkülönböztetést. Ahogy korábban, úgy most is fellép a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű tanulók megsegítése érdekében és mindent megtesz azért, hogy a területi és más hátrányokat az oktatás-nevelés segítségével kompenzálja.
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) nem kommentálja a CFCF bejelentését, amíg nem kap hivatalos értesítést az általuk benyújtott keresetmódosítás tartalmáról, hangsúlyozzuk, hogy a kérdéses perben szereplő intézmények jelentős része nem az állami intézményfenntartóhoz tartozik.