Kik ellenőrzik majd a tanárok munkáját? Közoktatás
Eduline

Kik ellenőrzik majd a tanárok munkáját?

Szigorú követelményeknek kell megfelelniük, és 40 ezer forintot is be kell fizetniük azoknak a pedagógusoknak, akik szakértőként akarnak részt venni a tanárok, tanítók és óvodapedagógusok minősítési eljárásában.

Nem olcsó mulatság, ráadásul szigorú követelményeknek is meg kell felelni ahhoz, hogy valaki tanfelügyeleti és pedagógusminősítési szakértővé válhasson. Az a pedagógus jelentkezhet ugyanis, aki legalább 14 év szakmai tapasztalattal rendelkezik, van szakvizsgája, legalább ötéves tapasztalatot szerzett arról az intézménytípusról, ahol tanfelügyelő szeretne lenni, és jelenleg is pedagógus-munkakörben, pedagógiai szakértőként vagy pedagógiai előadóként dolgozik.

Az országos szakértői névjegyzékben nem kell szerepelni, ugyanakkor a minősítésre felkészítő képzés elvégzése után jelentkezni kell a névjegyzékbe. Ezért 40 600 forintot kell fizetni.

Többlépcsős szűrés: az online teszten is át kell menni

Ezután a jelentkezőknek két online tesztet kell kitölteniük: az egyikkel a szakértői kompetenciákat vizsgálják, a másik a tanfelügyeleti és pedagógusminősítési munkához kapcsolódó jogszabályok ismeretét ellenőrzi. Az Oktatási Hivatal oldalán közzétett információk szerint a tesztek eredményeit is figyelembe véve alakítják ki az egyes képzési ütemekbe sorolt szakértők listáját.

Az első ütemben, április és május között ezer fő képzését tervezik távoktatásos és kontaktórás formában. Utóbbit hétvégenként szervezik meg, összesen négy alkalommal, budapesti és vidéki helyszíneken – az útiköltséget a résztvevőknek kell állniuk.

A jelentkezőknek a képzések megkezdéséig össze kell állítaniuk portfóliójukat, és meg kell szerezniük a képzés megkezdéséhez szükséges munkáltatói hozzájárulást. A jelöltek egy óráról sem hiányozhatnak, és készíteniük kell egy videófelvételt egy tanítási órájukról, foglalkozásukról, amelyhez a szülői hozzáárulást is meg kell szerezniük.

Ötezren ellenőriznek

A tanfelügyeleti és minősítési munkát ötezer szakértő végzi majd – a tanárok minősítésére egyébként 10 milliárd forint uniós forrást fordítanak. A pedagógusok portfóliójáról itt olvashattok, a pedagógus-életpályamodellről szóló cikkeinket pedig itt találjátok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!