Hoffmann Rózsa még a szülőknek kedvezett volna a rövid nyári szünettel Közoktatás
Eduline

Hoffmann Rózsa még a szülőknek kedvezett volna a rövid nyári szünettel

A korábban megbukott oktatási államtitkárnak sem ez volt a legnépszerűbb javaslata, négy éve el is kaszálták. 2019-re mégis leporolná az oktatásirányítás a tervet.

A magyar oktatásban súlyos egyenlőtlenségeket okoz a nyári szünet. Míg a szerencsésebb családok gyerekeinek nagyon aktív nyári foglalkozásokban lehet részük, egyes táborokban fejlesztő foglalkozásokkal is találkozhatnak, addig a szegényebb sorsú diákoknál még az is probléma, hogy az ingyenes gyermekétkezés kiesése miatt leget egyenek otthon, nemhogy szellemileg is aktívan töltsék a szünidőt. A tanévkezdésre így rengetegen lemaradnak, sokat felejtenek, vagyis nőnek az egyenlőtlenségek a diákok között. Sajnos ez egyébként is általános jelenség a magyar közoktatásban.

Rendkívüli: 2019-től jöhet a rövidebb nyári szünet

Palkovics László szerint az új tervek szerint a nyári hónapokban egy-két héttel többet lennének iskolában a gyerekek, de ezzel együtt az őszi és a tavaszi szünetek meghosszabbodnának.

A szünet lerövidítése tehát nagyon ésszerűnek hangzik, ám önmagában csak egy adminisztratív megoldás egy problémára, amit így nem is tud megfelelően kezelni. Palkovics László államtitkár korábban az MTA székházában tartott konferenciát követően az Eduline-nak nyilatkozva elárulta, hogy tervezik a nyári táboroztatás reformját is, ám ez az államtitkár pénteken megjelent nyilatkozatából nem tükröződik.

Azonban az ötlet 2011-2012-ből származik, Hoffmann Rózsa államtitkársága idején merült fel először a szünidők átszervezése. Ekkor azonban nem a diákok, hanem a szülők szabadságai felől közelítette meg a kérdést, akiknek problémát jelentett a gyerekek elhelyezése. Ekkor csak az általános iskolai tanév lerövidítése volt terítéken, a középiskolát nem érintette volna, így az érettségit sem.

Végül elállt a tervektől, akkor Hoffmann Rózsa azzal indokolta az elhalasztását, hogy megfelelő idő álljon az igények felmérésére és az előkészítésre. Erre nem maradt alkalma, ugyanis a 2012-2013-as hallgatói tüntetések hatására távozott posztjáról.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!