Az érettségi most a fontos, de folytatja a betámadott diák a tiltakozást - Interjú Közoktatás
Eduline

Az érettségi most a fontos, de folytatja a betámadott diák a tiltakozást - Interjú

A Független Diákparlament egyik főszervezőjét, a 18 éves Gyetvai Viktort állítólagos pártpolitikai kapcsolatai miatt támadta be a jobboldali sajtó, ám csúnyán lyukra futottak. Viktort kevéssé hatotta meg az eset, most az érettségire koncentrál, de nélküle sem áll le a diákok tiltakozása, együtt készülnek a tanárokkal a júniusi tüntetésre.

A PestiSrácok egy meglehetősen fura, nem túl részletgazdag részletezett gondolatmenettel kapcsolatba hozott Bajnai Gordon és Soros György szervezeteivel. Ez a kapcsolat könnyen cáfolható volt, azonban úgy tudjuk, hogy egykor nyitottál az egykori Együtt-PM felé.

Ami az Együtt-PM és személyem viszonyát illeti, 2014-ben voltam egy PM-es bulin. Ezen túl semmilyen nyitás nem volt feléjük, bár ismerem a korábbi hahás Barabás Ricsit, illetve ismertem és tiszteltem (a már elhunyt) Rózsa Milánt. Semmilyen olyan jellegű nyitásom nem volt, hogy az Együtt-PM munkáját akartam volna segíteni vagy belépni a szervezetbe.

A PestiSrácokkal hogyan alakul a viszony? A cikkük és a felsülés után megkerestek?

A PS-hez pénteken helyreigazítási kérelemmel fordultam, egyelőre nem kerestek, illetve nem történt helyesbítés. Amennyiben ez így marad, valószínűleg eljárás megindítását fogom kérvényezni.

A közelgő június 11-i tüntetésre mit terveztek? Terveztek a nyárra is akciókat?

Szerveződik egy diákszolidaritás, diákok számára közös találkozóval, hogy megmutassuk magunkat és támogatásunkat, de ezúttal más diákok szervezik, én leginkább az érettségire készülök. Elkezdtünk kiépíteni egy országos diákhálózatot, hogy helyzet esetén hatékonyan tudjunk fellépni.

Úgy tűnik, rossz az irány, hogy a döntéshozók még jobban rákapcsoltak az eddigi irány folytatására. Ha a múlt szombati diákfórum követeléseit nem teljesítik, ha nem kezdenek végre széleskörű nyilvános párbeszédet az oktatásról, amibe a szakma mellett az érintetteket, így minket diákokat is bevonnak, számítaniuk kell a döntéshozóknak a diákok jelenlétére és tiltakozásaira. Szeptember elsején visszatérünk a suliba és nagyon határozott helyzetértékelést és szükség esetén számonkérést tartunk az oktatási rendszer állapota kapcsán.

Szerinted reális-e, hogy még a tanév vége előtt meghátrál valamiben a kormány?

A múlt heti bejelentés alapján, miszerint teljes államosítás jön, nem hajlandóak, vagy még inkább nem is akarják meghallani a tiltakozó, konstruktív kritikát megfogalmazó hangokat. Maguktól biztosan nem fognak engedni, ezért kell sokan lennünk a június 11-i tanévzárón, ezért kell visszatérnünk szeptemberben újult erővel, hogy elérjük, hogy a kormány egyenrangú partnerként kezeljen minket és hozzon rendszerszintű átalakításokat az oktatásban.