Megizzasztották Ádert a trefortos diákok: Paks 2 és a CEU is előkerült Közoktatás
Eduline

Megizzasztották Ádert a trefortos diákok: Paks 2 és a CEU is előkerült

Megtartotta előadását a Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumban Áder János. Az előadás a klímapolitikáról szólt, és ehhez kapcsolódóan is elég kemény kérdéseket kapott az államfő. Ezután a CEU-ügy is előkerült. A diákok kérdését az elmúlt hetekben megismert kormányzati panelek ismétlésével tudta le az államfő.

Bizonytalanul indult az élő közvetítés Áder János előadása alatt, a kép akadozott, hang pedig nem volt. Annyit lehetett látni a köztársasági elnök előadásából, hogy annak a Lépj kisebbet címet adta, és a klímapolitikáról szól.

Paks 2-ről is kemény kérdések érkeztek

Több diák is Paks 2-ről kérdezte az államfőt. Az egyik diák elég erős kérdést tett fel: miért nem volt népszavazás az új atomerőmű megépítéséről. Áder a Választási Bizottság elutasító határozatát hozta fel, szerinte azért nem volt voksolás, mert a bizottság így döntött.

Az elnök egy másik kérdésre reagálva mintha kicsit kritizálta volna Donald Trump hozzáállását a klímavédelemhez (konkrétan tagadja az amerikai elnök a klímaváltozás tényét).

Egy diák a nemzeti konzultációt kritizálta környezetvédelmi szempontból, mivel sok papírt igényel, "és nem kimondottan sikeres". A köztársasági elnök az e-kormányzásra való áttérést tartja megfontolandónak, politikai érdelemben nem akarta kommentálni a kérdést.

Csak előkerült a lex CEU

Végül előkerült a CEU-ügy is: hasznos-e a magyar diákoknak a CEU, amelyik amerikai diplomát is kiad, vagy kárt okoz ezzel az egyetem? - hangzott el egy diáktól. Valaki arra volt kíváncsi, hogy Áder miként viseli, hogy kemény kritikákat kap a törvény aláírása miatt. Érkezett egy konkrét kérdés is, hogy egyetért-e a köztársasági elnök a módosítással. Egy másik diák arra volt kíváncsi, hogy miért nem vonták bele a szakmát a módosítás előkészítésébe.

Áder János szerint rendben van, hogy több tízezer ember tüntet az utcán, de ez nem a társadalom egészének véleménye, és egy törvény nem tehet mindenki kedvére. Ezután gyakorlatilag elismételte az elmúlt hetekben megismert kormányzati paneleket: 28 egyetemet vizsgált az OH, több CEU is fut egymással párhuzamosan, csak a Közép-európai Egyetem folytat tényleges képzést, a New York-i CEU nem, a mostani törvény nem is vonatkozik a hazai részre, stb.

Szerinte az oktatás szabadságát senki nem akarja korlátozni a módosítással, ezért szerinte nem alkotmányellenes az, emiatt engedte át azt a hivatala.

Még azt is ismét előhozta, hogy majd Washingtonnal kell tárgyalnia a magyar államnak a működésről. Szerinte ez a feltétel könnyen teljesíthető, holott azt már sok helyen leírták, hogy az amerikai szövetségi államnak nincs joga felsőoktatási témákban tárgyalni. Mint elmondta, az a legrosszabb forgatókönyv, hogy 2018 szeptemberétől nem indulhat amerikai diplomát adó képzés (arról nem beszélt, hogy akkor az egyetem lényege veszik el).

A diákoktól azt kérte, fogadják el, hogy ha ő és kollégái nem látják indokát a törvény normakontrolljának, akkor kihirdeti a törvénymódosítást. Azt is kijelentette, hogy ő elvszerű volt. Ha az AB-hoz küldi a törvényt, akkor megszegte volna az esküjét, mert a népszerűségre törekedett volna - jelentette ki.

Áder János úgy érkezett a Trefortba elternatív órát tartani, hogy korábban a tantestület nagyobb része nyílt levélben állt ki a lex CEU ellen. Áder János a tiltakozások ellenére aláírta és kihirdette az egyetemet veszélybe sodró módosítást. Sokat elárul a fogadtatásról, hogy köztársasági elnököt így várták.

 

A trefortos diákok harmada nem akarja iskolájukban látni Ádert

A köztársasági elnök holnap tart rendhagyó órát a gimiben, ahol már korábban felszólaltak a lex CEU ellen. Mint mi is megírtuk, Áder János köztársasági elnök kedden rendhagyó órát tartana az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumában. Korábban a gimiben már közzétettek egy, a lex CEU-t elítélő nyilatkozatot, így eleve érdekesnek ígérkezett a látogatás.