Az egyetem borsodi projektjét egy nemzetközi innovációs díjra is jelölték.
2012-ben indult a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem EcoLab a Felhőgyár projektet, mellyek a hátrányos helyzetű térségekben a design gondolkodás segítségével a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésének elősegítésére vállalkoztak. Az oktató és fejlesztő tevékenységgel egyúttal egy szociálisan érzékenyebb design-generációt szeretnének kinevelni.
A Borsod megyei Bódva-völgy az ország egyik legszegényebb térsége, ahol a Bódvaszilason hoztak létre egy műhelyt a helyi iskolában. Az oda rendszeresen ellátogató egyetemisták és egyetemi munkatársak a gyerekekkel közösen alkotnak, tartanak workshopokat, készítenek új dizájnelemeket az iskola és a település számára.
A projektet nevezték a SozialMarie-díjra, mely Európa legrégibb társadalmi innovációs díja. Az elismerés azoknak jár, akik a fennálló társadalmi problémákra minél újszerűbb megoldásokat dolgoznak ki, egyúttal felhívják a figyelmet a társadalmi fejlődésre való igényre, A szakmai díjon túl a közönségszavazáson itt lehet segíteni a MOME EcoLab Felhőgyárát.
Palkovics: Nem igaz, hogy el akarják különíteni a gyengébb diákokat
A részletes és megoldási javaslatokat is megfogalmazó PISA-jelentés nyilvánosságra került egyes részletei szerint a halmozottan hátrányos helyzetű, legtöbbször roma származású diákokat bentlakásos kollégiumokba költöztetnék. A hvg.hu birtokába juttot a kormány és a Köznevelési kerekasztal számára készült részletes PISA-jelentés, melyben a magyar gyerekek rossz átlagos eredményeit a kistérségi iskolába járó halmozottan hátrányos helyzetűek gyenge eredményeiben látják, akik felzárkóztatására megoldási javaslattal álltak elő.