„Már most is van több olyan általános iskola, ahova egyetlen elsőst sem vettek fel” Közoktatás
Rodler Lili

„Már most is van több olyan általános iskola, ahova egyetlen elsőst sem vettek fel”

A Népszava Totyik Tamással, a Pedagógusok Szakszervezetének elnökével beszélgetett, többek között Balatoni Katalin és a szakszervezet között zajló vitáról, illetve a népességfogyás következményeként kialakuló iskolaösszevonásokról és megszűnésekről.

Június 29-e óta a PDSZ folyamatosan előtérben van, köszönhetően Balatoni Katalin, a pedagógiai innovációk előmozdításáért és a családbarát oktatási környezet erősítéséért felelős miniszterelnöki biztos őket bíráló Facebook-bejegyzésének. Az ominózus posztban a PDSZ kiállását bírálata a Büszkeség Menet mellett és azt találta megjegyezni, hogy „ha rajtuk múlna, akkor azonnal megnyitnák az óvodák kapuit a drag queen – álarcos bálkirálynők”.

"Úgy tűnik, zavarja őket, hogy kiállunk a gyermekeink mellett" - reagált Balatoni Katalin a PDSZ fenyegetésére

A Népszava interjújában Totyik Tamás elmondta, hogy a bejegyzéshez mellékelt, a logójukat fekete vonallal áthúzott képet meglehetősen gyerekes húzásnak tartja. „A biztos asszonyt, aki korábban köznevelési helyettes államtitkárként vett részt a szakszervezetek és a Belügyminisztérium egyeztetésein, ennél komolyabb tárgyalópartnernek ismertem meg, nem gondoltam volna, hogy egyszer ilyen szinten fog megnyilvánulni.” – tette hozzá.

Arra, hogy az iskolák és az óvodák kapuit megnyitnák az “LMBTQ-lobbi” előtt, annyit reagált, hogy ez minden valós alapot nélkülöző, buta kijelentés.

„A gyülekezési szabályok korlátozását a kormány mosta össze az LMBTQ közösség megmozdulásaival, ami, úgy tűnik, súlyos politikai baklövés volt. A közoktatási intézményekből egyébként már rég ki vannak tiltva a civil szervezetek, még a körzeti orvosok, védőnők sem mennek be az iskolákba felvilágosító órákat tartani. Az “érzékenyítés” pedig nemcsak a szexuális kisebbségek elfogadásáról szól, hanem például az eltérő kultúrájú vagy a fogyatékkal élő gyerekek elfogadásáról, amire nagy szükség lenne, mert látszik, hogy ezen a téren az egész társadalomban nagy hiányosságok vannak.”

A Népszava az utolsó kijelentésre rákapcsolódva afelől is érdeklődött, hogy egy a PSZ által két éve kért vizsgálat a fogyatékkal élő gyerekek intézményeivel, az egységes gyógypedagógiai és módszertani intézményekkel kapcsolatban hozott-e bármilyen eredményt. Totyik elmondta, hogy a kivizsgálási kérelem benyújtása óta semmilyen új információval nem rendelkeznek tekintettel arra, hogy nem kapnak a megkereséseikre választ az alapvető jogok biztosától. Annyiról tudnak csak, hogy a sajtóban is kiemelt intézményekben történtek felújítások, de egyéb változásról nem tudnak.

A PSZ elnöke azt is hozzátette, hogy pedig, ha a kormánynak igazán fontos lenne a gyermekvédelem, akkor ezeknek a méltatlan körülményeknek a kiküszöbölésével kellene foglalkoznia. Illetve a gyógypedagógusok és az őket segítő asszisztensek béremelésével is foglalkozni.

Június végére több mint 20 ezer aláírást gyűjtött a PSZ a nevelő-oktató munkát segítő dolgozók béremeléséért, az íveket pedig eljuttatták a Belügyminisztérium részére is. Totyik elmondat, hogy egyelőre nem érkezett válasz reakció erre a minisztériumból, pedig egy béremelést megfogalmazó törvénymódosító javaslatot is mellékeltek hozzá.

„A kormány eddig nem foglalkozott ezzel a kérdéssel, szerintük van elegendő nevelő-oktató munkát segítő dolgozó, ennyi pénzért is. A létszámuk mintegy 44 ezer fő: pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztensek, rendszergazdák, iskolatitkárok. Ők a garantált bérminimumot kapják, nettó 232 ezer forintot. Csakhogy az asszisztensekből egyre kevesebb van, miközben ők azok, akik a gyerekekkel foglalkoznak.” - emelte ki.

Az interjúban kitértek a pedagógusok folyamatos létszámcsökkenésére, illetve az elöregedésére, ami még inkább hiányt fog generálni, hiszen a jelenleg 50 évesen dolgozó pedagógusok 12 éven belül nyugdíjba fognak vonulni. Utánpótlás pedig aligha van, legalábbis újonnan a tanári pályára állókból. De nem csak a pedagógushiány generál égető kérdéseket.

Már több mint 2 ezer pedagógust keresnek a 2025/2026-os tanévre

A tanárok létszáma mellett csökken a beiskolázottak száma is. A 2015/16-os tanévhez képest most 30 ezerrel kevesebb diák tanult idén, ami súlyos hatással lesz az oktatási rendszer jövőjére is. A népességszám folyamatos csökkenése kikerülhetetlen nehézségeket vonzz majd maga után.

„Az egyik legsúlyosabb helyzet a Dél-Dunántúlon fog kialakulni, ahol tavaly egy évfolyamra átlagosan 9114 gyermek jutott, miközben mintegy 6500 gyermek született 2024-ben. Ez azt jelenti, hogy abban a régióban néhány év múlva mintegy 28 százalékkal kevesebb gyerek lesz a közoktatási rendszerben. A másik súlyos helyzetű régió a Közép-Dunántúl, ahol a következő 5-10 évben 25 százalékos visszaesés várható az iskoláskorú gyerekek számában. A legjobb helyzetben Észak-Magyarország van, ott csak 18 százalékos lesz a visszaesés. De országos szinten ez azt jelenti, hogy minden ötödik általános iskolai férőhely feleslegessé válik majd.” – vezette le a PSZ elnöke.

Jelenlegi információi szerint már most is van több olyan iskola, ahol egyetlen diákot sem vettek fel elsőbe. Ennek tükrében a jövőben pedig biztos, hogy drasztikus lépéseket kell tenniük az oktatás megőrzésére. Például elkerülhetetlen lesz a kisebb létszámú iskolák megszüntetése vagy összevonása. „De erre csak egy részletes, átgondolt, tudatos stratégiával kerülhet sor, pedagógusok, érdekvédelmi szervezetek, településvezetők és demográfusok bevonásával.” – tette hozzá.